Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Aktualności
 2. - Ranking Bibliotek 2017 – Jarocin zwycięzcą

Aktualności

Ranking Bibliotek 2017 – Jarocin zwycięzcą

Dodano: 01.12.2017 13:22

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zwyciężyła w tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek, po raz siódmy już organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej". Na podium trafiły też placówki z Sianowa i Świątek, a biblioteka z Barcina, zwycięzca trzech poprzednich konkursów, zajęła 6. miejsce.

Zwycięska biblioteka w Jarocinie awansowała w Rankingu z 500. miejsca. Tak duża zmiana możliwa była dzięki wielu realizowanym przez placówkę działaniom promującym czytelnictwo i aktywizującym społeczność lokalną, także poza murami biblioteki. Jedną z nich jest dofinansowany przez MKiDN oraz lokalny samorząd program „Regał na nudę”, akcja czytelnicza prowadzona z ciekawymi ludźmi w tak nieoczywistych lokalizacjach jak np. ruiny kościoła, stara parowozownia czy wieża ciśnień. Już dwa razy organizowano „Żywą bibliotekę” podczas największego wydarzenia w mieście – festiwalu muzycznego „Jarocin” – projekt, którego celem, oprócz promocji czytelnictwa, jest walka z uprzedzeniami i krzywdzącymi stereotypami. Biblioteka ma także własną aplikację mobilną, pozwalającą poznawać lokalne legendy i tradycje. 

10 najlepszych bibliotek 2017

 1. Jarocin (wielkopolskie)
 2. Sianów (zachodniopomorskie)
 3. Świątki (warmińsko-mazurskie)
 4. Chrzanów (małopolskie)
 5. Chodzież (wielkopolskie)
 6. Barcin (kujawsko-pomorskie)
 7. Morąg (warmińsko-mazurskie)
 8. Brzesko (małopolskie)
 9. Łomża (podlaskie)
 10. Krapkowice (opolskie)

Ranking rozstrzygnięty został na podstawie wyników ponad 700 ankiet zgłoszonych przez  gminy wiejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Oceniano m.in. powierzchnię bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, godziny otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty przyznawano m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także działania dodatkowe: funkcjonujące przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Organizatorzy wykorzystali również dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej informacji o Rankingu Bibliotek na stronie „Rzeczypospolitej”


Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny