Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

AKTUALNOŚCI BN

Kazania świętokrzyskie – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Data publikacji:

W sobotę 30 stycznia zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na kolejny pokaz w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE. Tym razem Biblioteka Narodowa zaprezentuje Kazania świętokrzyskie, a o jednym z najcenniejszych zabytków języka polskiego w zbiorach BN opowie dr Izabela Winiarska-Górska.

KAZANIA ŚWIĘTOKRZYSKIE

Od godziny 13.00 do 18.00 w Sali Rycerskiej będzie można zobaczyć Kazania świętokrzyskie – niezwykłe świadectwo kultury polskiego średniowiecza i początków piśmiennictwa w języku polskim. Kazania to zagadka, która od ponad wieku zajmuje naukowców. Kolejne badania nie tylko przybliżają nas do czasów, jakie zrodziły ów tekst, ale odzwierciedlają także przemiany kultury końca XIX oraz całego wieku XX.

WYKŁAD

O języku Kazań świętokrzyskich opowie dr Izabela Winiarska-Górska z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii UW. Na spotkanie „Jak czytać Kazania świętokrzyskie?” zapraszamy o godzinie 14.30. Wstęp wolny.

OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM

Na oprowadzania z przewodnikiem warszawskim Jackiem Karwatem zapraszamy o godzinie 13.00 i 16.30. Tego dnia będzie można odwiedzić wnętrza Pałacu – posłuchać o historii budynku oraz zobaczyć salę, w której na oryginalnych meblach przechowywany jest historyczny księgozbiór rodów Potockich i Branickich z XVIII wieku. Wstęp wolny, ale obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc ograniczona.

UWAGA: Rejestracja na obie tury została już zakończona. Na następne zwiedzania z przewodnikiem zapraszamy 27 lutego w ramach kolejnego wydarzenia Pierwsze/Najstarsze. Szczegółowe informacje umieścimy na naszej stronie. 


PIERWSZE/NAJSTARSZE

Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. 

ADRES
Pałac Rzeczypospolitej 
Plac Krasińskich 3/5 
Warszawa