Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Konferencja „Deskryptory Biblioteki Narodowej”

Biblioteka Narodowa
  1. Deskryptory /
  2. Konferencja „Deskryptory Biblioteki Narodowej”

Konferencja „Deskryptory Biblioteki Narodowej”

 

Biblioteka Narodowa zaprasza do udziału w otwartej konferencji pt. „Deskryptory Biblioteki Narodowej – propozycja zmian w opracowaniu zbiorów bibliotecznych w dobie sieci semantycznej”, która odbędzie się w Bibliotece Narodowej w dniach 20-21 kwietnia 2015 r.

Biblioteka w dobie informacji cyfrowej to przede wszystkim biblioteka otwarta, prezentująca informację o swoich zbiorach w sposób pełny, intuicyjny i dostosowany do potrzeb zróżnicowanej grupy odbiorców. Realizacja tego celu zależy w dużej mierze od sposobu postrzegania i wyrażania elementów opisu w bibliograficznych bazach danych, które stają się integralną częścią globalnego obiegu informacji opartego coraz bardziej na sieci semantycznej jaką stał się Internet.

Informacja o zasobach bibliotek w sieci wymaga od naszych baz danych informacji ustrukturyzowanej, która będzie przyjazna dla użytkownika, dostosowana do wymagań wyszukiwania fasetowego i kompatybilna z międzynarodowymi standardami danych w tym tzw. Linked Data. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Biblioteka Narodowa przygotowała propozycję zmian w modelu danych bibliograficznych, w której główną rolę pełnią Deskryptory Biblioteki Narodowej – narzędzie kontrolujące jednocześnie encje opisu rzeczowego i formalnego.

Seminarium będzie poświęcone w całości proponowanym zmianom i okazją do szerokiej dyskusji nad przyszłością katalogowania w Polsce. Z uwagi na otwarty charakter konferencji nasze zaproszenie kierujemy do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek, specjalistów z zakresu nauki o informacji, dostawców oprogramowania i wszystkich osób zainteresowanych tą problematyką.

Uczestnictwo w konferencji bez opłat, liczba miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji za pomocą formularza rejestracyjnego

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny