Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Dla bibliotekarzy /
  2. NFS /
  3. Normalizacja /
  4. Normalizacja na świecie

Normalizacja na świecie

ISO

Międzynarodową normalizacją w zakresie informacji i dokumentacji zajmuje się Komitet Techniczny ISO/TC 46 Information and documentation, działający w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej - ISO (International Organization for Standardization). ISO zrzesza organizacje normalizacyjne ze 157 państw. ISO jest organizacją pozarządową, należące do niej organizacje nie są delegowane przez rządy. Każdy kraj reprezentuje, z zasady, tylko jedna organizacja. Prace ISO koordynuje Sekretariat Generalny z siedzibą w Genewie w Szwajcarii. ISO jest największym światowym dostawcą i wydawcą międzynarodowych norm. Wśród członków-założycieli ISO jest Polski Komitet Normalizacyjny (PKN).

 

CEN, CENELEC

W Europie prace normalizacyjne w dziedzinie informacji i dokumentacji prowadzą Europejski Komitet Normalizacyjny CEN (European Committee for Standardization) oraz Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardization). Organizacje te nie mają, w przeciwieństwie do ISO, wyodrębnionych komitetów, poświęconych zagadnieniom dokumentacji i informacji. Polski Komitet Normalizacyjny jest członkiem obu Komitetów.

  • Katalogi BN
  • Zapytaj bibliotekarza BN
  • Zasoby informacyjne online
  • Polona
  • Europeana
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny