Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Dla bibliotekarzy /
 2. ZEB /
 3. Oferta szkoleniowa /
 4. Informacja w bibliotekach XXI wieku: transformacja form, metod i narzędzi

Informacja w bibliotekach XXI wieku: transformacja form, metod i narzędzi

Powrót do listy szkoleń

Pod wpływem zmian technologicznych ulega zmianie nasze życie społeczne, w tym także komunikacja międzyludzka. Internet stał się nowym, dynamicznie rozwijającym się środowiskiem informacyjnym człowieka, jest siecią technologicznie otwartą, umożliwiającą powszechny publiczny do niej dostęp, pełniącą funkcję cyfrowego archiwum informacji zamieszczanej przez jego użytkowników. Jednak coraz częściej przeciętny użytkownik Internetu ma poczucie przeładowania treścią i ogólnej dezorientacji, gdy żmudna praca wyszukiwawcza nie przynosi spodziewanego rezultatu. W związku z tym nasuwa się pytanie: Czy nadmiar informacji jest gorszy niż jej brak? Warunkiem pełnego wykorzystania zasobów sieciowych staje się umiejętność ich przeszukiwania, właściwej selekcji i adekwatnego do potrzeb przetwarzania. To właśnie może być zadaniem bibliotekarzy.

Oferta jest skierowana do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek oraz do nauczycieli, a także do pracowników innych instytucji kultury, którzy postrzegają współczesną bibliotekę jako wirtualne centrum informacji, przewodnika po chaotycznym świecie zasobów sieciowych, koordynatora wszelkich działań związanych z dostępem do wiedzy. Liczymy również na udział osób zainteresowanych kompleksowym i efektywnym wyszukiwaniem informacji.

Szkolenie poprowadzą specjaliści Biblioteki Narodowej z Pracowni Informacji Naukowej.

Program zajęć:

 • Bibliotekarz/nauczyciel jako przewodnik po chaotycznym świecie informacji: przedstawienie roli bibliotekarza/nauczyciela-moderatora pracującego w zupełnie innym, nowym środowisku oraz próba odpowiedzi na pytanie: Czy umiejętności info-bibliotekarzy/nauczycieli zaspokoją potrzeby użytkowników, którzy należą do tzw. pokolenia Google?.
 • Wyszukiwarki naukowe i specjalistyczne: zaprezentowanie oferty informacyjnej - wyszukiwarki specjalistyczne, naukowe, zasoby głębokiego internetu. Próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego wyszukiwanie nie jest skuteczne, szybkie i sprawne?
 • Globalny dostęp do zasobów bibliograficznych, abstraktowych i pełnotekstowych: prezentacja baz bibliograficznych, zasobów abstraktowych i pełnotekstowych przygotowanych na potrzeby współczesnego użytkownika – uczniów, studentów, pracowników naukowych, „miłośników wiedzy”.
 • Biblioteki cyfrowe jako źródła informacji: różnorodność zasobów bibliotek cyfrowych, dzięki którym użytkownik może stworzyć swój własny „księgozbiór podręczny”, gromadząc w nim zdigitalizowane książki i czasopisma.
 • Drukowane i cyfrowe źródła bibliograficzne z dziedziny nauk historycznych oraz polonistycznych: prezentacja źródeł tradycyjnych i sieciowych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów wykorzystywanych w pracy filologa i historyka. Bibliografie z zakresu nauk historycznych, zarówno drukowane, jak i dostępne w formie baz internetowych oraz inne materiały, najbardziej popularne i najczęściej używane w badaniach historycznych.
 • W poszukiwaniu herbowego przodka - źródła informacji o rodach szlacheckich tradycyjne i internetowe: praktyczne informacje dotyczące prowadzenia przeszukiwań źródeł tradycyjnych i elektronicznych.
 • Teoria to nie wszystko, czyli praktyczne oblicze informacji: prezentacja warsztatu informacyjnego Biblioteki Narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem warsztatu Pracowni Informacji Naukowej oraz przedstawienie informacji na temat szeroko rozumianej bibliografii, strategii wyszukiwania, metodyki udzielania odpowiedzi.

Metody pracy:

 • prezentacja
 • warsztaty
 • dyskusja

Czas trwania:14 godz. (2 dni)

Cena szkolenia: 300 zł netto + 23% VAT

W przypadku finansowania szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych i wypełnieniu stosownego oświadczenia, szkolenie jest zwolnione z VAT.

W cenę wliczone są materiały szkoleniowe, zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, serwis kawowy oraz obiady.

Serdecznie zapraszamy!

Jak się zapisać

Na wybrane szkolenie można zapisać się przesyłając wypełnioną kartę zgłoszenia. Terminy szkoleń ustalane są po wpłynięciu odpowiedniej liczby zgłoszeń. Po zebraniu grupy i ustaleniu terminu szkolenia zostaną przesłane do uczestników szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu szkolenia, dojazdu oraz opłat.

Wypełnij kartę zgłoszeniową
Pobierz formularz oświadczenia

 

 • Katalogi BN
 • Zapytaj bibliotekarza BN
 • Zasoby informacyjne online
 • Polona
 • Europeana
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny