Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Zamawianie DŻS

Aby zamówić druk ulotny (dokument życia społecznego, np. książkę telefoniczną lub adresową, kalendarz, plakat, program nauczania, druk statystyczny) należy odnaleźć jego tytuł i sygnaturę (rozpoczynającą się od liter DŻS) w katalogu alfabetycznym lub komputerowym, wypisać czytelnie rewers i złożyć w Czytelni Bibliologicznej. W przypadku, gdy w katalogach brak opisu poszukiwanego dokumentu, należy zgłosić się po informację do dyżurnego bibliotekarza. Dżs-y opracowywane są grupowo, maja sygnatury zbiorcze, czyli identyczną sygnaturą oznaczono wiele dokumentów, dlatego - wypełniając rewers - obok tytułu lub np. nazwy organizacji (pisanej bez skrótów) należy podać rok i miejsce wydania dokumentu oraz miejsce imprezy.

Wzór prawidłowo wypełnionego rewersuWzór prawidłowo wypełnionego rewersu

 

Czas oczekiwania na realizację rewersu uzależniony jest od rodzaju zamawianego materiału (od 30 min. do ok. 2 godz.). Jeżeli czytelnik nie jest w stanie sprecyzować zamówienia i będzie konieczne przeprowadzenie kwerendy przez bibliotekarza, dokument może być wówczas udostępniony po uprzednim uzgodnieniu terminu. Cimelia i dokumenty wydane przed rokiem 1915 rokiem udostępniane są również po uprzednim uzgodnieniu terminu (dokumenty te nie są udostępniane w soboty). W przypadku, gdy dokument jest zmikrofilmowany, udostępnia się go w postaci mikrofilmu.

Oprócz rewersów wypełnianych ręcznie realizowane są też rewersy pdf

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny