Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Źródła do historii fotografii polskiej XIX wieku /
  2. Zadania /
  3. Początki fotografii w Polsce - antologia tekstów

Początki fotografii w Polsce - antologia tekstów

Początki fotografii w Polsce - antologia tekstów

Większość tekstowych źródeł drukowanych do historii polskiej fotografii to wydawnictwa niezwykle rzadkie. Niektóre, jak pierwszy numer “Pamiętnika Towarzystwa Przyjaciół Przemysłu” zawierający pierwszy polskojęzyczny autorski tekst o fotografii “O Dagerotypie” Józefa Feliksa Zielińskiego znajduje się w jednej tylko bibliotece publicznej w Polsce. Przykładów jest więcej. Wydana we Francji w 1864 r. książka Aleksandra Kena, w której zawarte są nowatorskie idee tego polskiego fotografa działającego w Paryżu, nie tylko nigdy nie była przetłumaczona na język, ale nie jest dostępna w polskich bibliotekach, chociażby w postaci amerykańskiego reprintu z 1979 r. W związku z tym badania nad historią polskiej fotografii prowadzone są w oparciu o wcześniej zastosowane cytaty i nawiązania.

W zakresie projektu Źródła do historii fotografii polskiej XIX wieku przeprowadzone zostaną podstawowe i niezbędne prace prowadzące do stworzenia kanonu literatury fotograficznej od powstania i ogłoszenia wynalazku (1839) do końca XIX wieku. Obejmie on zarówno publikacje zwarte, jak i artykuły w książkach i prasie codziennej (do 1863 r.).

Najważniejsze teksty zostaną opracowane i wydane. Publikacje znajdujące się w zbiorach Biblioteki Naukowej zostaną w miarę możliwości zeskanowane i umieszczone w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

  • Katalogi BN
  • Zapytaj bibliotekarza BN
  • Zasoby informacyjne online
  • Polona
  • Europeana
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny