Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności
  2. - Pierwszy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych

Aktualności

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych

Dodano: 30.11.2017 12:15

W ostatni czwartek listopada obchodzimy Pierwszy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych. Celem pomysłodawców jest zwiększanie powszechnej świadomości w kwestiach ochrony zasobów cyfrowych, zapewniania bezpieczeństwa zasobów, ich długotrwałego przechowywania i powszechnego udostępniania. To najważniejsze zadania stojące przed instytucjami zajmującymi się digitalizacją.

Ilustracja: stronica z zielniczka z kwiatami nadniemeńskimi Elizy Orzeszkowej - zobacz w POLONIE

Biblioteka Narodowa w ramach pełnionej funkcji Centrum Kompetencji MKiDN zaprojektowała i wdrożyła wzorcową ścieżkę digitalizacji zbiorów bibliotecznych, wypracowuje standardy i zasady dobrych praktyk w tym zakresie, upowszechnia wiedzę o nich.

Na podstawie decyzji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), w Bibliotece Narodowej działa też Ośrodek Ochrony i Konserwacji, który zajmuje się zagadnieniami przechowywania zasobów cyfrowych, w tym kwestią wyboru obiektów do digitalizacji, jej standardami oraz warunkami długotrwałego przechowywania zasobów cyfrowych.

W tym dniu na ręce pracowników bibliotek zajmujących się zasobami cyfrowymi składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech reprodukcje cyfrowe będą zawsze ostre, a ich kolory trwałe! Niech dokumenty powstające w formacie cyfrowym zawsze dobrze się otwierają!


Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny