Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności
  2. - FOTO DORYS – wystawa w Bibliotece Narodowej

Aktualności

FOTO DORYS – wystawa w Bibliotece Narodowej

Dodano: 16.12.2013 16:09

Wystawę poświęconą fotografii Benedykta Jerzego Dorysa otwarto w czwartek 12 grudnia w Bibliotece Narodowej. Ekspozycja, zorganizowana przez Fundację Dobrej Książki, jest częścią realizowanego we współpracy z Biblioteką Narodową projektu digitalizacji i upowszechnienia twórczości wybitnego fotografika.

Na wystawie zobaczyć można najpopularniejsze i mniej znane fotografie Dorysa: portrety wybitnych postaci przedwojennej i powojennej stolicy, ludzi nauki, sztuki, teatru, a także zdjęcia z cyklu „Kazimierz nad Wisłą” z 1932 r. oraz pejzaże i fotografie reklamowe.

Niezwykle bogate, liczące blisko 8000 fotografii archiwum Benedykta Jerzego Dorysa przekazał Bibliotece Narodowej spadkobierca, prof. Ludwik Dobrzyński. Darczyńca upoważnił także BN do publikacji zdjęć w POLONIE – Cyfrowej Bibliotece Narodowej. Umożliwiło to stworzenie cyfrowej kolekcji FOTO DORYS, która liczy obecnie ponad 4700 zdjęć.

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach priorytetu Dziedzictwo Kultura/Ochrona i Cyfryzacja Dziedzictwa Kulturowego. Operatorem programu jest Fundacja Dobrej Książki, a partnerem Biblioteka Narodowa.

Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni dla czytelników do połowy stycznia 2014 r.

Wstęp wolny

Benedykt Jerzy Dorys (właśc. Rotenberg) (1901-1990) urodził się w Kaliszu. Uważany jest za jednego z najważniejszych fotografików polskich. W 1929 r. otworzył Atelier Fotografii Artystycznej w al. Jerozolimskich 41 w Warszawie, w którym portretował najpopularniejsze postacie stolicy. Fotografa elit odwiedzały wybitne osobistości tamtych czasów: ludzie nauki, sztuki, a także przedsiębiorcy i politycy. Tworzył także zdjęcia reklamowe, śmiałe akty, pokazywał modę, architekturę, pejzaże oraz eksperymentował z abstrakcją. W swoich artystycznych fotografiach stosował technikę wielobarwnych przetłoków.

Jego unikatowy cykl zdjęć prezentujących życie Kazimierza nad Wisłą uznawany jest za pierwszy polski reportaż fotograficzny.

W czasie wojny Dorys trafił do Getta, z którego uciekł w 1942 r. Aż do wyzwolenia ukrywał się w Warszawie. W 1946 r. otworzył zakład fotograficzny przy Nowym Świecie 29 działający aż do lat osiemdziesiątych. Przez lata swej działalności artysta stworzył kolekcję portretów wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i nauki.

Był laureatem nagród Ministra Kultury w 1960, 1973 oraz w 1975 roku. Prace Dorysa znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz
w Muzeum Sztuki w Łodzi.

 


Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny