Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy ( Dz.U. RP Nr 78, poz. 443) postanawiam, co następuje:
Ustanawia się Bibljotekę Narodową z siedzibą w Warszawie.
Bibljoteka Narodowa jest instytucją państwową, podległą Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Zadaniem Bibljoteki Narodowej jest gromadzenie i przechowywanie całokształtu:
Przy Bibljotece Narodowej czynny jest Instytut Bibljograficzny, zależny od Dyrektora Bibljoteki Narodowej, który ma za zadanie inicjowanie i prowadzenie wszelkich prac wchodzących w zakres bibliografii wytworów pisma, druku i grafiki.
Bibljoteka Narodowa posiada samoistną osobowość prawną i może za zgodą Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przyjmować zapisy i darowizny na cele związane z jej działalnością.
Na czele Bibljoteki stoi Dyrektor, mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów, przedstawiony jej przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Dyrektor i funkcjonariusze Bibljoteki podlegają przepisom o państwowej służbie cywilnej.
Szczegółowy zakres działania oraz przepisy organizacyjne Bibljoteki Narodowej określi statut, zatwierdzony przez Radę Ministrów.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.