Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Dominika Michalak

dr Dominika Michalak

Absolwentka Instytutu Socjologii UW (2009). Bada przemiany kultur akademickich pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Jacyno (tytuł pracy: Tradycje i rynki – kulturowe aspekty transmisji wiedzy w dyscyplinach humanistycznych). Od 2013 pracuje w Pracowni Badań Czytelnictwa IKiCZ przy badaniach społecznego zasięgu książki.

Lista publikacji

Realizowany temat: Społeczny zasięg książki w Polsce (razem z Izabelą Koryś)

Celem tematu - realizowanego od początku lat 70. XX w. (po roku 1989 - cyklicznie co 2 lata) - jest systematyczna obserwacja obiegu książek w Polsce: skali zjawiska, jego społecznych ram i zróżnicowania. Materiału empirycznego dostarczają sondaże oparte na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski w wieku co najmniej 15 lat. Narzędziem badawczym jest zestandaryzowany kwestionariusz wywiadu. Podstawowy zestaw pytań, powtarzany w każdym badaniu, dotyczy:

  • czytania książek z uwzględnieniem intensywności lektury,
  • preferencji lekturowych określanych przez tytuły, autorów i typy książek,
  • kupowania książek z uwzględnieniem intensywności zakupów,
  • wyborów nabywców z uwzględnieniem tytułów, autorów i typów książek,
  • źródeł zakupu.

Dominika Michalak zajmuje się analizą wyników ostatniej ankiety, przeprowadzonej jesienią 2012. W analizie skupia się przede wszystkim na związku praktyk czytelniczych z miejscem w strukturze społecznej oraz typach więzi społecznych, które towarzyszą obiegowi książki.

 

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny