Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Grażyna Lewandowicz-Nosal

dr Grażyna Lewandowicz-Nosal

e-mail: g.lewandowicz@bn.org.pl
tel. 22 608 25 08

Ukończyła w 1988 r. studia w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie warszawskim; w 2000 r. obroniła rozprawę doktorską Biblia w dziecięcym obiegu literackim w Polsce w latach 1901-2000. Pracuje w IKiCz od 1988 r.; jest adiunktem w Pracowni Bibliotekoznawstwa. Jej specjalnością są biblioteki publiczne dla dzieci i młodzieży, rynek książki dziecięcej. Zajmuje się też działalnością dydaktyczną: prowadzi wykłady dla studentów na studiach podyplomowych IINiSB UW z przedmiotu Biblioteki publiczne dla dzieci i młodzieży, wykłada także na seminariach i konferencjach dla pracowników bibliotek publicznych w całej Polsce.
Jest autorką polskich przekładów międzynarodowych wytycznych IFLA dotyczących obsługi dzieci i młodzieży w bibliotekach.
W 2010 r. uczestniczyła w ogólnopolskich badaniach dotyczących czytelnictwa gimnazjalistów prowadzonych przez dr Zofię Zasacką z Pracowni Badań Czytelnictwa IKiCz.
W 2012 r. zakończyła realizację tematu „Biblioteki publiczne dla dzieci” – i opublikowała raport z badań. Jednocześnie rozpoczęła prace nad organizacją i funkcjonowaniem bibliotek łączonych.

Lista publikacji

Udział w stałych zespołach, radach:

0d 2000 r. wchodzi w skład Rady Programowej „Poradnika Bibliotekarza" i dodatku do tego czasopisma „Świat Książki Dziecięcej", od 2005 r. - Rady Naukowej „Guliwera. Czasopisma o Książce dla Dziecka" (wcześniej była w zespole redakcyjnym tego czasopisma). Od 17 lat juror ogólnopolskiej nagrody literackiej przyznawanej za książkę dla dzieci młodszych im. Kornela Makuszyńskiego. Członek Rady Programowej Centrum Literatury Dziecięcej przy MBP Oświęcim.

Członkostwo w stowarzyszeniach:

Członek Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People - Międzynarodowego Porozumienia przez Książkę dla Dzieci)

Realizowane tematy

Biblioteki publiczne dla dzieci

Prowadzenie cyklicznych badań nad stanem i kondycją bibliotek publicznych dla dzieci. Ostatnie badania przeprowadzono w 2009 r., zebrano 650 ankiet z bibliotek publicznych dla dzieci w całej Polsce. Przygotowano publikację Biblioteki publiczne dla dzieci. Raport z badań, która ukazała się w serii Materiały Informacyjne IKiCz nr 39.

Model obsługi czytelniczej w gminie. Biblioteka w otoczeniu społecznym i instytucjonalnym (praca zespołowa)

  • udział w projekcie realizowanym od 2012 r. Badania sondażowe przeprowadzono w gminie, w której połączono funkcje biblioteki szkolnej i publicznej.
  • projekt badań na 2013 r. dotyczy analizy funkcjonowania połączonych bibliotek publicznych i szkolnych oraz wpływu zmian organizacyjnych na efektywność ich pracy.
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny