Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Kazimierz Ossowski

dr Kazimierz Ossowski

e-mail: k.ossowski@bn.org.pl
tel. 22 608 24 73

Absolwent Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1978); doktor nauk humanistycznych (stopień uzyskany na podstawie rozprawy Prasa Księstwa Warszawskiego, obronionej w Instytucie Badań Literackich PAN w 2001 r.). Od 1978 r. w Bibliotece Narodowej; od 1995 r. asystent, następnie (od 2001) adiunkt w Instytucie Książki i Czytelnictwa. Laureat Nagrody Specjalnej im. Michała Walickiego (1978), przyznawanej przez Sekretarza Naukowego PAN w zakresie bibliotekoznawstwa, oraz Nagrody Naukowej im. Adama Łysakowskiego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za książkę Prasa Księstwa Warszawskiego (2004).

Lista publikacji

Realizowany temat: Instytucje słowa drukowanego w pruskiej Warszawie

Celem pracy jest opis funkcjonujących w Warszawie w latach 1795-1806: drukarni i oficyn wydawniczych, księgarni oraz działających przy niektórych z nich wypożyczalni książek i gabinetów lektury, bibliotek udostępniających swe zbiory szerszej publiczności. Na podstawie źródeł bibliograficznych, zapowiedzi edytorskich i inseratów donoszących o nowościach książkowych zostanie odtworzona ówczesna warszawska produkcja wydawnicza, jej dynamika i struktura. Zachowane katalogi księgarskie posłużą do sporządzenia opisu oferty stołecznych księgarzy (dzieła polskie i obce, literatura piękna i niebeletrystyczna itd.). Ustalenia te będą stanowić punkt wyjścia do analizy zasięgu czytelnictwa i preferencji lekturowych mieszkańców miasta.

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny