Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Markus Eberharter

dr Markus Eberharter

e-mail: m.eberharter@bn.org.pl
tel. 22 608 24 73

Studiował literaturę porównawczą oraz germanistykę na Uniwersytetach w Innsbrucku i w Wiedniu, doktorat uzyskał na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na podstawie pracy nt. formizmu poetyckiego w twórczości Tytusa Czyżewskiego. Od 2006 r. jest wykładowcą w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, prowadzi badania z zakresu przekładu literackiego, socjologii literatury i przekładu oraz komunikacji literackiej pomiędzy Polską a krajami niemieckojęzycznymi. Od 2015 r. zatrudniony w IKiCz jako adiunkt w Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa.

Realizowany temat badawczy: Rola bibliotek i czytelnictwa w transmisji kultury literackiej w zaborze austriackim

Celem prowadzonych badań jest rekonstrukcja wewnętrznej struktury i mechanizmów obiegu literackiego oraz uwarunkowań transferu kulturowego na terenach Galicji. Pod tym kątem analizowane będą rola i funkcja poszczególnych bibliotek oraz ich wpływ na czytającą publiczność, a także ich stosunek do innych podmiotów życia literackiego, takich jak: wydawnictwa, autorzy i tłumacze, działacze oświatowi i społeczni, instytucje kulturalne i oświatowe, w tym również cenzura.

 

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny