Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Programy i usługi /
  2. „Błękitna tarcza”

„Błękitna tarcza”

Błękitna Tarcza jest odpowiednikiem Czerwonego Krzyża w zakresie ochrony dóbr kultury na wypadek szczególnych zagrożeń czasu wojny i pokoju. Jest symbolem przyjętym przez Konwencję Haską z 1954 roku dla oznaczenia dóbr kultury w celu zapewnienia im ochrony przed atakiem na wypadek konfliktu zbrojnego.

Punkt kontaktowo-informacyjny „Błękitnej Tarczy", działający w Bibliotece Narodowej, ma ambicje szerokiego propagowania wiedzy o ochronie zbiorów w celu zapewnienia im optymalnego zabezpieczenia w czasie pokoju oraz na wypadek katastrofy. Szerzenie wiedzy o czynnikach wpływających na bezpieczeństwo zbiorów spełni podstawową rolę w profilaktyce, która na początku XXI w. zdecydowanie jest priorytetowym nurtem w ochronie obiektów zabytkowych. Profilaktyka to konserwacja zapobiegawcza, która pozostaje poza sferą zabiegów estetycznych, nie naruszając formy i treści obiektu.

Zadaniem punktu jest także propagowanie w bibliotekach polskich programów na wypadek katastrofy. Punkt kontaktowo-informacyjny „Błękitnej Tarczy" w BN, w czasie klęski żywiołowej czy katastrofy, pełni funkcję pogotowia informacyjnego służącego doradztwem merytorycznym, potrzebnymi adresami, telefonami służb udzielających pomocy w razie klęski żywiołowej oraz praktycznymi wskazówkami mającymi na celu zminimalizowanie strat powstających w czasie klęski.

Punkt Kontaktowo-Informacyjny BŁĘKITNEJ TARCZY
Biuro Regionu Mazowsze

al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa

Kierownik

mgr Ewa Potrzebnicka
tel.: (22) 608 22 57
fax: (22) 608 29 71
e-mail: bnochron@bn.org.pl, e.potrzebnicka@bn.org.pl

Kontakt:

  • Zakład Zasobu Wymiennego, Redakcja "Notesu Konserwatorskiego"
    Beata Makowska - tel.: (22) 608 25 17; e-mail: b.makowska@bn.org.pl 
  • Bartosz Szymański - tel.: (22) 608 23 15; e-mail b.szymanski@bn.org.pl 
  • Samodzielne Stanowisko ds. Obronnych
    Sławomir Wilemski - tel.: (22) 608 28 99; e-mail: s.wilemski@bn.org.pl

Konsultacje:

  • Agata Lipińska - tel.: (22) 608 23 08; e-mail: a.lipinska@bn.org.pl

Zobacz także:

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny