Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Programy i usługi /
  2. EuropeanaTravel

EuropeanaTravel

Przejdź do strony EuropeanaTravel

Celem projektu jest digitalizacja i udostępnienie w portalu Europeana ponad miliona obiektów dokumentujących europejskie podróże i turystykę. W projekcie biorą udział biblioteki narodowe i uniwersyteckie z Austrii, Czech, Estonii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Łotwy, Polski, Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Biblioteka Narodowa jest polskim partnerem projektu.

Projekt jest dofinansowywany przez Komisję Europejską w ramach programu eContentPlus oraz wspierany przez Konferencję Dyrektorów Europejskich Bibliotek Narodowych (CENL) i organizację Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche (LIBER).

W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace związane z planowaniem kolekcji cyfrowych (obejmujące między innymi ustalenie standardów) oraz prace digitalizacyjne, których celem jest umieszczenie reprodukcji cyfrowych książek, map, pocztówek, fotografii, grafik oraz filmów związanych z turystyką i podróżami w portalu Europeana. Projekt obejmuje wyłącznie dzieła z domeny publicznej, to znaczy wolne od zastrzeżeń prawa autorskiego.
Biblioteka Narodowa planuje udostępnienie w wersji cyfrowej ponad 2000 książek z XIX i początków XX wieku, przede wszystkim przewodników i relacji podróżniczych w językach polskim, francuskim, niemieckim i angielskim, bogatej kolekcji pocztówek i fotografii, niewielkiego zbioru starych druków oraz broszur i ulotek, opisujących i reklamujących usługi turystyczne. Zakończenie prac jest przewidziane na rok 2011.
Przygotowywane w ramach projektu zasoby cyfrowe będą systematycznie udostępniane w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona oraz w portalu Europeana.

 

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny