Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Programy i usługi /
 2. Republika Książki /
 3. Kongres Czytanie Włącza

Kongres Czytanie Włącza

W środę, 8 grudnia 2010 r. w Bibliotece Narodowej odbędzie się kongres inaugurujący obywatelską koalicję Republika Książki, której celem jest przeciwdziałanie spadkowi czytelnictwa w Polsce. Republika Książki jest wyrazem wspólnej troski o losy polskiej kultury i polskiego państwa, dbałości o powodzenie przyszłych pokoleń. U podstaw Republiki Książki leży przekonanie, że biblioteki, szczególnie w małych miastach i wsiach, powinny stać się centrami lokalnych środowisk, bramami dostępu do wiedzy i kultury.

Całość Kongresu, składającego się z dwóch równoległych części, poprowadzą m.in. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki", oraz Katarzyna Janowska, redaktor naczelna „Przekroju". Prowadzącym będą towarzyszyć inni czołowi dziennikarze.

 1. FORUM KSIĄŻKI - cykl 4 debat w Audytorium
  prowadzenie: Jerzy Baczyński, Grzegorz Miecugow, Miłada Jędrysik, Hanna Maria Giza
  32 uczestników, ok. 300 gości, transmisja na żywo w internecie.
  Debata, podzielona na 4 panele, będzie miejscem stawiania diagnoz i dyskusji nad modelowymi rozwiązaniami dla rozwoju czytelnictwa i stworzenia z sieci bibliotek w Polsce systemu centrów dostępu do wiedzy i kultury. Poszczególne panele poświęcone będą następującym zagadnieniom: książki i biblioteki w strategiach państwa, kryzys czytelnictwa, cyfrowe czytelnictwo oraz przyszłość książek i bibliotek.
  Pobierz program
 2. REPUBLIKA KSIĄŻKI w salach Załuskich; 10:00-16:30
  prowadzenie: m.in. Jarosław Gugała, Katarzyna Janowska, Igor Janke, Marek Kacprzak, Cezary Michalski, Janina Paradowska, Roman Pawłowski
  Dynamiczne forum, którego tematem przewodnim będzie przyjemność czytania. Kilkudziesięciu wybitnych twórców polskiej kultury, intelektualistów, działaczy organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów, świata biznesu oraz polityki rozmawiać będzie o własnym doświadczeniu i przygodach z czytaniem. Rozmowy, w konwencji programu publicystycznego, prowadzone przez cały dzień przez czołówkę polskich dziennikarzy, zostaną zarejestrowane i udostępnione na portalu internetowym.


Podczas kongresu, 8 grudnia zostanie ogłoszony i podpisany przez przedstawicieli władz i twórców Manifest Republiki Książki na rzecz wsparcia działań rozszerzających dostęp do wiedzy i kultury.

Podczas Forum kilku bibliotekom spełniającym postulowane standardy wręczony zostanie Certyfikat Biblioteki+.

Podczas inauguracji Republiki Książki powołane zostaną:

 • Komitet Patronów Republiki Książki
 • Koalicja Medialna
 • Koalicja Organizacji Pozarządowych

 

 

 • Katalogi BN
 • Zapytaj bibliotekarza BN
 • Zasoby informacyjne online
 • Polona
 • Europeana
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny