Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Programy i usługi /
 2. Republika Książki
 3. Republika Książki

Republika Książki

CZYTANIE WŁĄCZA

POWOŁANIE REPUBLIKI KSIĄŻKI
KOALICJI NA RZECZ ROZWOJU CZYTELNICTWA I BIBLIOTEK

 • data: 8 grudnia 2010
 • miejsce: Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213
 • czas trwania: 10:00-17:00
 • organizatorzy: Biblioteka Narodowa we współpracy z Instytutem Książki, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki -powołana zostanie na inauguracyjnym kongresie, który odbędzie się w środę, 8 grudnia w Bibliotece Narodowej pod hasłem „Czytanie włącza". W jej skład wejdą twórcy kultury wysokiej i popularnej, działacze organizacji pozarządowych, czołowi dziennikarze, wydawcy, księgarze, naukowcy, przedstawiciele świata mediów i biznesu. Patronat nad Republiką Książki objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Celem Republiki Książki będzie stałe, intensywne wspieranie i koordynacja wszystkich działań na rzecz rozwoju czytelnictwa i bibliotek w najbliższych latach, tak, by dostęp do kultury i wiedzy był jak najszerszy.

DLACZEGO?
Troska o miejsce książki, czasopism i prasy we współczesnej kulturze wymaga wspólnego działania wielu środowisk, którym problem ten jest bliski - nauczycieli, bibliotekarzy, uczonych, ludzi pióra, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wydawców, księgarzy i organizacji pozarządowych. Dążenie państwowych instytucji kultury do stymulowania aktywności czytelniczej zakłada działanie na wielu polach. Wymaga przekroczenia perspektywy obszaru zainteresowań jednego resortu czy instytucji.

JAK?
Kongres pod hasłem „Czytanie Włącza" rozpocznie obywatelską kampanię łączącą różne środowiska wobec zagrożeń wynikających ze spadającego w Polsce poziomu czytelnictwa, wprowadzenia podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz groźby systematycznego zmniejszania się liczby kompetentnych odbiorców kultury. Naszym celem, w obliczu wielkiej szansy, jaką jest rozpoczęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, jest zawiązanie koalicji ponad podziałami, w celu jak najszybszego uruchomienia NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Wyrazem naszej wspólnej troski o losy społeczeństwa będzie deklaracja wzajemnego wsparcia i czynnego udziału we wszelkich wysiłkach na rzecz rozwoju czytelnictwa i sieci polskich bibliotek wszystkich typów.

Powołamy do życia Republikę Książki.

 

 

 

 • Katalogi BN
 • Zapytaj bibliotekarza BN
 • Zasoby informacyjne online
 • Polona
 • Europeana
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny