Teraz: otwarte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

SZKOLENIA

POLONA i Academica – miliony publikacji w każdej bibliotece

SZKOLENIA

Od wizyty w Lublinie rozpoczeliśmy cykl szkoleń poświęconych serwisom POLONA i Academica. Zapraszamy serdecznie bibliotekarzy, nauczycieli i wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się jakie zmiany przyniosła POLONA/2miliony, jak można wykorzystać nasze serwisy w codziennej pracy i w jaki sposób uzyskać dostęp do milionów publikacji w nawet najmniejszej bibliotece. Szkolenia prowadzi Iwo Hryniewicz więcej o POLONA i Academica – miliony publikacji w każdej bibliotece

Pracownia Praw Autorskich BN: "Prawo autorskie w bibliotece"

SZKOLENIA

Zapraszamy do udziału w jednodniowym szkoleniu „Prawo autorskie w bibliotece”. Przedmiotem warsztatów są zagadnienia z zakresu prawa autorskiego, które mają praktyczne zastosowanie w działalności bibliotek. Akcent merytoryczny położony jest na omówienie kwestii związanych z korzystaniem z utworów, w tym dotyczących praw osobistych i majątkowych mieszczących się w zakresie prawa autorskiego i dozwolonego użytku chronionych utworów. W związku z coraz szerszymi możliwościami wykorzystywania przez biblioteki osiągnięć technologii cyfrowej, szczególna uwaga zostanie poświęcona aspektom przedmiotu ochrony prawnoautorskiej, podmiotu prawa autorskiego, umowy prawnoautorskiej.

Szkolenie dla Państwa poprowadzą specjaliści z Pracowni Praw Autorskich Biblioteki Narodowej. Warsztaty dedykowane są bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek. Do uczestnictwa zachęcamy wszystkie osoby, które w ramach realizacji swoich obowiązków mają kontakt z utworami, a w tym samym zasobami bibliotecznymi i archiwalnymi.

 

Formy i metody pracy: wykład z prezentacją, ćwiczenia, analiza przypadków, dyskusja.

Cena szkolenia: 155 zł netto + 23% VAT (w cenę wliczone są materiały szkoleniowe, serwis kawowy oraz obiad).

Książka na warsztat! O kreatywnych zajęciach z książkami dla najmłodszych

SZKOLENIA

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach adresowanych do bibliotekarzy, nauczycieli bibliotekarzy oraz animatorów zainteresowanych wykorzystywaniem książki w organizacji kreatywnych zajęć dla młodego czytelnika. Warsztat w pierwszej części zatytułowanej „Nieskrępowania wyobraźnia” jest poświęcony formom parateatralnym/dramie, natomiast drugi, ”Książka na warsztacie”, zajęciom plastycznym. Celem warsztatu jest, by uczestnicy w oparciu o wybraną pozycję literacką opracowali autorski program kreatywnych zajęć dla najmłodszych, gotowy do wdrożenia we własnym miejscu pracy (bibliotece, szkole, domu kultury i in).

Warsztat poprowadzą: 

Magdalena Mrozińska, pisarka i dramatopisarka, dziennikarka i italianistka, absolwentka podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”, autorka zbioru wierszy dla dzieci „Paskudki słowiańskie”, prozatorskiej  książki „Czary na Białym”, sztuk teatralnych i scenariuszy słuchowisk radiowych. Jej teksty były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce. 

Nika Jaworowska-Duchlińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, autorka i ilustratorka książek dla dzieci („Gang Fałszywych Mikołajów”, „Wielki powrót”, „Uciekinierzy”, „Potworaki usypiaki”, „Droga do Nobla”, „Les fables. Bajki La Fontaine’a”), a także projektantka (scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych). W 2012 zdobyła I nagrodę za ilustrację w konkursie „Nie ma dzieci, są ludzie", organizowanym z okazji Roku Korczaka przez Rzecznika Praw Dziecka, a jej książka „Z Duchem (do) Teatru” była nominowana do Mądrej Książki 2017. Za prace satyryczne otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Współpracowała z „Rzeczpospolitą” i „Gazetą Wyborczą”.

Prowadzi autorskie warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci „Rysobookożercy" Współautorka bloga artystycznego 2wilki.pl 

W programie wykorzystane zostaną między innymi:

  • metody parateatralne, drama
  • szycie książki od "składki do okładki"
  • tworzenie książek pop up / książek przestrzennych
  • opowiadanie historii obrazkowych
  • praca na dużych formatach
  • rysowanie, malowanie i inne działania na papierze, grafoskopie, itp.

Zajęcia będą wyprawą do świata nieskrępowanej wyobraźni. Konieczne będzie zabranie ze sobą wewnętrznych dzieci, garści humoru i wygodnych ubrań. 

W cenę wliczone są materiały szkoleniowe, zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, serwis kawowy oraz obiad.

Czas trwania: 16 godz.   (dwa dni)

Cena szkolenia: 310 zł netto + 23% VAT

W przypadku finansowania szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych i wypełnieniu stosownego oświadczenia, szkolenie jest zwolnione z VAT.

Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka Narodowa zorganizuje nieodpłatne szkolenia z Polony i Academiki we wszystkich województwach

SZKOLENIA

Academica to system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych. Każda instytucja kultury, która przystępuje do tego programu, otrzymuje dostęp on–line do wszystkich zdigitalizowanych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – w tym do ponad miliona publikacji chronionych prawem autorskim.Więcej informacji więcej o Biblioteka Narodowa zorganizuje nieodpłatne szkolenia z Polony i Academiki we wszystkich województwach

Szkolenia z Polony i Academiki we wszystkich województwach

SZKOLENIA

Academica to system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych. Każda instytucja kultury, która przystępuje do tego programu, otrzymuje dostęp on–line do wszystkich zdigitalizowanych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – w tym do ponad miliona publikacji chronionych prawem autorskim. Więcej informacji na stronie: https://academica.edu.pl/.  więcej o Szkolenia z Polony i Academiki we wszystkich województwach