Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia
  2. - Psałterz floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Wydarzenia

Psałterz floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Data rozpoczęcia: 23.04.2016

Sobota 23 kwietnia to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć Psałterz floriański na własne oczy. Rękopis opuszcza na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a jego dzieje, treść i tajemnice przybliżą wykłady specjalistów.

Psałterz floriański to bezcenny zabytek języka polskiego, a jednocześnie księga pełna zagadek. Rękopis, w którym każdy kolejny werset pisany jest w innym języku: naprzemiennie po łacinie, polsku i niemiecku. Naukowcy nadal toczą spory, kiedy i gdzie powstał, co znaczą zdobiące go miniatury i kto go używał.

Został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV w. Bardzo możliwe, że miał być darem dla św. Jadwigi, a po jej śmierci był używany przez kolejne polskie królowe. Ponownie odkryty w XIX w. w austriackim opactwie Sankt Florian, stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje jedną z największych zagadek polskiego średniowiecza.

Poza trójjęzycznym przekładem tekstu Psalmów, księga na kilkudziesięciu kartach zawiera tajemnicze miniatury, w których jedni chcą widzieć astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętanie tekstu, a zdaniem niektórych znajdują się tam pierwsze wizerunki Mistrza Yody, Nosferatu i Gandalfa Szarego.

Zobacz nowe fotografie Psałterza floriańskiego w POLONIE

OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Jak co miesiąc zapraszamy do zwiedzania Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem oraz wystawy towarzyszącej pokazowi Psałterza floriańskiego z mediewistą Łukaszem Kozakiem. 
Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzaniem i limit miejsc REJESTRACJA została już ZAMKNIĘTA. We własnym zakresie wystawę można oglądać w godzinach 11.00 - 18.30.

WYKŁADY
• 15.00 - wykład „Wywiad z Psałterzem floriańskim – czyli historia małomównego manuskryptu”, dr Marcin Kuźmicki (Zakład Historii Języka Polskiego UAM)
• 16.30 - dyskusja „Yoda czy Nosferatu? Świat na marginesach Psałterza floriańskiego”, dr Kamil Kopania (Zakład Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UW) i Łukasz Kozak (redaktor Polony)

Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne.

---

PIERWSZE/NAJSTARSZE
Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

Powrót do wydarzeń

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny