Teraz: otwarte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

ZAPRASZAMY

Przemiany Polony w ramach projektu e-usługa OMNIS – konsultacje

KONSULTACJE

Biblioteka Narodowa zaprasza bibliotekarzy, naukowców, wydawców i wszystkich zainteresowanych na konsultacje „Przemiany Polony w ramach projektu e-usługa OMNIS”, które odbędą się 22 marca 2018 r. Celem spotkania jest zaprezentowanie kierunku rozwoju Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona oraz wskazanie kluczowych rozwiązań technicznych i funkcjonalnych przewidzianych do zastosowania w ramach poszczególnych e-usług. Liczymy na Państwa obecność i aktywny udział w dyskusji, co pozwoli nam dostosować projektowane rozwiązania do Państwa potrzeb i oczekiwań.

Pobierz program w pdf

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez poniższy formularz do 20 marca br. W razie pytań prosimy o kontakt na adres: b.morawiec@bn.org.pl

 

Po nowej odsłonie serwisu Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA prace nad dalszym rozwojem nabrały tempa. W 2019 roku, po udostępnieniu rozwiązań będących wynikiem realizacji projektu e-usługa OMNIS, zmieni się wszystko. Aż trzy z czterech zaplanowanych e-usług będą ściśle powiązane z POLONĄ.

Oto najważniejsze zmiany i korzyści dla interesariuszy:

· POLONA dla bibliotek – usługa pozwalająca bibliotekom na bezpłatne tworzenie i zarządzanie własnymi kolekcjami cyfrowymi w jednej z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych w Polsce. Pozwoli także na archiwizowanie ważnych dokumentów i publikacji w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej.

· POLONA dla naukowców – usługa dająca badaczom zaawansowane narzędzia do pracy z obiektami cyfrowymi i zarządzania pracą zespołu naukowego. Umożliwi tworzenie i publikowanie online tekstów naukowych, prezentowanie wyników badań na zasadach Open Access i zwiększenie ich widoczności m.in. w ramach Multiwyszukiwarki OMNIS.

· POLONA dla wydawców – usługa umożliwiająca udostępnianie pełnych i zestandaryzowanych informacji o istniejących i planowanych publikacjach. Dzięki temu wydawcy poprawią widoczność swoich zasobów w Internecie, docierając z informacjami o publikacjach do szerokiego grona odbiorców.

POLONA/2miliony – warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy

WARSZTATY

Biblioteka Narodowa zaprasza bibliotekarzy oraz nauczycieli bibliotekarzy na bezpłatne warsztaty „POLONA/2miliony”. Poznaj sekrety Cyfrowej Biblioteki Narodowej i jej nowe funkcjonalności. Odkryj na nowo zapiski z prasy, poznaj różnorodne kolekcje cyfrowe i dowiedz się jak POLONA może przydać się w codziennej pracy. Warsztaty poprowadzi Barbara Maria Morawiec więcej o POLONA/2miliony – warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy

Pracownia Praw Autorskich BN: "Prawo autorskie w bibliotece"

SZKOLENIA

Zapraszamy do udziału w jednodniowym szkoleniu „Prawo autorskie w bibliotece”. Przedmiotem warsztatów są zagadnienia z zakresu prawa autorskiego, które mają praktyczne zastosowanie w działalności bibliotek. Akcent merytoryczny położony jest na omówienie kwestii związanych z korzystaniem z utworów, w tym dotyczących praw osobistych i majątkowych mieszczących się w zakresie prawa autorskiego i dozwolonego użytku chronionych utworów. W związku z coraz szerszymi możliwościami wykorzystywania przez biblioteki osiągnięć technologii cyfrowej, szczególna uwaga zostanie poświęcona aspektom przedmiotu ochrony prawnoautorskiej, podmiotu prawa autorskiego, umowy prawnoautorskiej.

Szkolenie dla Państwa poprowadzą specjaliści z Pracowni Praw Autorskich Biblioteki Narodowej. Warsztaty dedykowane są bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek. Do uczestnictwa zachęcamy wszystkie osoby, które w ramach realizacji swoich obowiązków mają kontakt z utworami, a w tym samym zasobami bibliotecznymi i archiwalnymi.

 

Formy i metody pracy: wykład z prezentacją, ćwiczenia, analiza przypadków, dyskusja.

Cena szkolenia: 155 zł netto + 23% VAT (w cenę wliczone są materiały szkoleniowe, serwis kawowy oraz obiad).

Książka na warsztat! O kreatywnych zajęciach z książkami dla najmłodszych

SZKOLENIA

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach adresowanych do bibliotekarzy, nauczycieli bibliotekarzy oraz animatorów zainteresowanych wykorzystywaniem książki w organizacji kreatywnych zajęć dla młodego czytelnika. Warsztat w pierwszej części zatytułowanej „Nieskrępowania wyobraźnia” jest poświęcony formom parateatralnym/dramie, natomiast drugi, ”Książka na warsztacie”, zajęciom plastycznym. Celem warsztatu jest, by uczestnicy w oparciu o wybraną pozycję literacką opracowali autorski program kreatywnych zajęć dla najmłodszych, gotowy do wdrożenia we własnym miejscu pracy (bibliotece, szkole, domu kultury i in).

Warsztat poprowadzą: 

Magdalena Mrozińska, pisarka i dramatopisarka, dziennikarka i italianistka, absolwentka podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”, autorka zbioru wierszy dla dzieci „Paskudki słowiańskie”, prozatorskiej  książki „Czary na Białym”, sztuk teatralnych i scenariuszy słuchowisk radiowych. Jej teksty były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce. 

Nika Jaworowska-Duchlińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, autorka i ilustratorka książek dla dzieci („Gang Fałszywych Mikołajów”, „Wielki powrót”, „Uciekinierzy”, „Potworaki usypiaki”, „Droga do Nobla”, „Les fables. Bajki La Fontaine’a”), a także projektantka (scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych). W 2012 zdobyła I nagrodę za ilustrację w konkursie „Nie ma dzieci, są ludzie", organizowanym z okazji Roku Korczaka przez Rzecznika Praw Dziecka, a jej książka „Z Duchem (do) Teatru” była nominowana do Mądrej Książki 2017. Za prace satyryczne otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Współpracowała z „Rzeczpospolitą” i „Gazetą Wyborczą”.

Prowadzi autorskie warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci „Rysobookożercy" Współautorka bloga artystycznego 2wilki.pl 

W programie wykorzystane zostaną między innymi:

  • metody parateatralne, drama
  • szycie książki od "składki do okładki"
  • tworzenie książek pop up / książek przestrzennych
  • opowiadanie historii obrazkowych
  • praca na dużych formatach
  • rysowanie, malowanie i inne działania na papierze, grafoskopie, itp.

Zajęcia będą wyprawą do świata nieskrępowanej wyobraźni. Konieczne będzie zabranie ze sobą wewnętrznych dzieci, garści humoru i wygodnych ubrań. 

W cenę wliczone są materiały szkoleniowe, zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, serwis kawowy oraz obiad.

Czas trwania: 16 godz.   (dwa dni)

Cena szkolenia: 310 zł netto + 23% VAT

W przypadku finansowania szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych i wypełnieniu stosownego oświadczenia, szkolenie jest zwolnione z VAT.

Serdecznie zapraszamy!