Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Zbiory /
  2. Rękopisy /
  3. Bazy danych

Bazy danych

Bazy danych dostępne w Zakładzie Rękopisów (dane z 31 grudnia 2008 r.)
DziełoOpis
Inwentarz rękopisów BN Zawiera ponad 35 000, głównie skróconych, opisów rękopisów BN w tym m. in. wszystkich rękopisów posiadających kopie mikrofilmowe i wszystkich nowych nabytków .
Rękopisy średniowieczne Opisy 417 łacińskich rękopisów średniowiecznych BN (od pocz. IX do pocz. XVI w.), na różnym stopniu szczegółowości - od opisu inwentarzowego po opisy analityczne.
Rękopisy cyrylickie Baza obejmuje opisy wszystkich 602 rękopisy cyrylickich BN (od pocz. XI do końca XIX w.), znaczna część jest zaopatrzona w szczegółowe opisy katalogowe.
Pamiętniki rękopiśmienne Oprócz 976 haseł, opublikowanych w tomie Pamiętniki i relacje w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Narodowej, baza zawiera opisy kolejnych 275 rękopisów.
Bibliografia rękopisów Pomocnicza baza z opisami ponad 756 poz. bibliograficznych, w których cytowane były rękopisy BN, w tym w szczególności rękopisy BOZ i rewindykaty, istniejące i zaginione. Niemal 3.000 cytowanych rękopisów.
Parlamentaria rękopiśmienne Materiały do dziejów parlamentaryzmu polskiego, od XV do końca XVIII w. Niemal 40.000 opisów rękopiśmiennych dokumentów, przechowywanych głównie w bibliotekach: Kórnickiej, Czartoryskich, Ossolineum, Jagiellońskiej, PAN w Krakowie i Narodowej.

Z baz danych Zakładu Rękopisów można korzystać w Pałacu Rzeczypospolitej w Zakładzie Rękopisów, po uzyskaniu zgody pracownika Zakładu (od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15) oraz w Czytelni Rękopisów i Starodruków (pon.-pt. w godz. 9-17).

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny