Niepodległa logoTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Znamy już pełny program Imienin Jana Kochanowskiego!

Data publikacji:

Pisarze, poeci, ilustratorzy, dziennikarze i aktorzy, a oprócz tego najlepsze polskie wydawnictwa i warszawskie klubokawiarnie. Już w sobotę 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Gościem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, dlatego w programie znalazły się między innymi wystawa rękopisów i rysunków poety, inspirowany nią pokaz sitodruku (Kwiaciarnia Grafiki), rozmowa z biografem Wiesławem Budzyńskim oraz dyskusja o rozwoju projektowania i druku książek, nawiązująca do wydawniczych eksperymentów Baczyńskiego. Jeżeli Baczyński, to Warszawa, dlatego Justyna Sobolewska porozmawia o Stolicy z młodymi pisarzami, a szef kuchni Maciej Nowicki pokaże, jak gotowano w przedwojennej Warszawie, żeby potem zaprosić wszystkich na imieninowy poczęstunek.

Jak co roku odbędzie się również tradycyjny już mecz poetycki (tym razem aktorzy będą rywalizowali, interpretując wiersze o miłości), spotkania z pisarzami przy kawiarnianych stolikach, slam poetycki i imieninowy dansing. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – przygotowano między innymi spektakl na podstawie książki Toona Tellengena Urodziny prawie wszystkich w reżyserii Tomasza Cyza, zapomniane gry podwórkowe i poetyckie warsztaty projektowania kartek imieninowych. Podczas wielkiego rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli dołączyć dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.

 

SCENA NIEBIESKA

12.00-13.00  Dzieńdobrynka
Fragment spektaklu dla dzieci na podstawie zbioru opowiadań Toona Tellegena Urodziny prawie wszystkich
Adaptacja: Olga Stokłosa i Tomasz Cyz, reżyseria: Tomasz Cyz, muzyka: Adam Strug

13.30-14.30  Czy powieść historyczna jest o historii, czyli literatura pomiędzy faktami a fantazją 
Panel dyskusyjny z udziałem Marcina Ciszewskiego i Jacka Komudy
Prowadzenie: Hanna Maria Giza

15.00-16.00  Piękna czy Bestia, czyli młodzi pisarze rozmawiają o Warszawie
Panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Engelkinga, Patrycji Pustkowiak i Marty Szarejko
Prowadzenie: Justyna Sobolewska

16.30-17.30  Co wiemy o Baczyńskim, czyli o poecie, który lubił smoki

Rozmowa z Wiesławem Budzyńskim
Prowadzenie: Barbara Schabowska

18.00-20.00  Mecz poetycki – o miłości na poważnie i trochę mniej 
Uczestnicy: m.in. Iwona Bielska, Jolanta Fraszyńska, Bartek Kasprzykowski, Joanna Koroniewska, Krzysztof Kowalewski, Antoni Królikowski, Rafał Mohr, Agnieszka Suchora, Wiktor Zborowski
Prowadzenie: Grzegorz Markowski

20.00-21.00  Pieśń świętojańska o Sobótce
Muzyka: Karolina „Resina” Rec, recytacja: Iwona Bielska

21.00  Dansing z BADBITCHES
Grają: Małgorzata Halber i Anna Chojnacka 

SCENA ŻÓŁTA

11.30-13.00  Jak smakowała przedwojenna Warszawa, czyli wielki poczęstunek imieninowy 
Wykład, pokaz kulinarny i degustacja
Prowadzenie: Maciej Nowicki

13.30-14.30  Czy wiersze o miłości to szczyt romantyzmu, czyli „Nowe wiersze sławnych poetów” w akcji

Rozmowa z Grzegorzem Uzdańskim

Prowadzenie: Grzegorz Markowski

15.00-16.00  Czy książkę wystarczy napisać, czyli o rozwoju projektowania i druku
Panel dyskusyjny z udziałem Przemysława Dębowskiego, Andrzeja Palacza i Piotra Rypsona
Prowadzenie: Magdalena Heliasz

16.30-18.00  Slam poetycki

SCENA ZIELONA

11.00-20.00  Czytelnia z książkami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Klub z Kawą nad Książką
14.00-15.00  Spotkanie z Martą Guzowską

15.00-16.00  Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem

17.00-19.00  „Poczytalni” na żywo
Radiowy Klub Książkowy TOK FM m.in. wokół książki Pawła Piotra Reszki Diabeł i tabliczka czekolady

SCENA DZIECIĘCA 

12.00-14.00  Wielkie wspólne rysowanie – ilustratorstwo bez ograniczeń wiekowych 
Prowadzenie: Daniel de Latour

14.00-16.00  Fabryka kartek z życzeniami – imieninowy warsztat poetycko-ilustratorski

16.00-18.00  Sitodruk na żywo – Kwiaciarnia Grafiki ozdabia koszulki
(warto zabrać ze sobą koszulkę w jasnym kolorze!)

PAŁAC 

11.00-21.00  Wystawa rękopisów i rysunków Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

19.00-20.00  Wieczorynka

Spektakl dla dzieci na podstawie zbioru opowiadań Toona Tellegena Urodziny prawie wszystkich
Adaptacja: Olga Stokłosa i Tomasz Cyz, reżyseria: Tomasz Cyz, muzyka: Adam Strug

PONADTO W PROGRAMIE

od 11.00  Kiermasz książek i indywidualne spotkania z autorami

12.00-19.00  Zapomniane gry podwórkowe – zabawa bez zabawek, ale z przyjaciółmi
 

13.00-16.30  Książka dla każdego, Kindle dla najlepszych – literacka gra terenowa z ACADEMICĄ 

Warszawa Czyta
12.00-19.00  Plebiscyt na książkę kolejnej edycji akcji Warszawa Czyta, literackie mapowanie Warszawy i rysowanki dla dzieci 
16.00-17.00  Spotkanie z Magdaleną Kicińską 

Kordegarda – Galeria NCK
13.00-14.30  Bukklub – rozmowa wokół książki Janusza Rudnickiego Śmierć czeskiego psa
15.00-18.00  Wymienialnia Książek


Więcej informacji: www.bn.org.pl/imieninyjana

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Patroni medialni: TVP Kultura, Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Trójka - Program 3 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane24, Aktivist, Książki. Magazyn do czytania, Lubimyczytać.pl, Xięgarnia.pl, Zwykłe Życie, NOTES.NA.6.TYGODNI