Laureaci - Biblioteka Narodowa

EN

Laureaci

2021

  • Jan Baron za tom poetycki Psińco

2020

  • Małgorzata Rejmer za publiakcję Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

2019

  • Aldona Kopkiewicz za tom poetycki Szczodra

2018

  • Joanna Czeczott za publikację Petersburg. Miasto snu

2017

  • Urszula Zajączkowska za tom poetycki Minimum

2016

  • Maciej Płaza za publikację Skoruń

2015

  • Szczepan Twardoch za publikację Drach

2014

  • Krzysztof Siwczyk za publikację Dokąd bądź

2013

  • Krystyna Dąbrowska za publikację Białe krzesła

2012

  • Andrzej Dybczak za publikację Gugara

2011

  • Andrzej Franaszek za publikację Miłosz. Biografia 

2010

  • Marcin Kurek za publikację Oleander

2009

  • Tadeusz Dąbrowski za publikację Czarny kwadrat

2008

  • Jacek Dukaj za publikację Lód

2007

  • Mikołaj Łoziński za publikację Reisefieber

2006

  • Jolanta Stefko za całokształt twórczości

2005

  • Jacek Dehnel za publikację Żywoty równoległe

2004

  • Tomasz Różycki za publikację Dwanaście stacji

2003

  • Dawid Bieńkowski za publikację Jest

2002

  • Olga Stanisławska za publikację Rondo de Gaulle’a

2001

  • Jerzy Sosnowski za publikację Wielościan

2000

  • Michał Paweł Markowski za publikację Anatomia ciekawości
  • Wojciech Wencel za publikację Oda chorej duszy

1999

  • Adam Wiedemann za publikację Pochwała stworzenia
  • Arkadiusz Pacholski za publikację Rozrusznik

1998

  • Przemysław Czapliński za publikację Ślady przełomu: o prozie polskiej 1976–1996
  • Jacek Podsiadło za całokształt twórczości

1997

  • Olga Tokarczuk za publikację Prawiek i inne czasy
  • Andrzej Sosnowski za całokształt twórczości

1996

  • Jacek Baczak za publikację Zapiski z nocnych dyżurów
  • Marcin Świetlicki za całokształt twórczości

1995

  • Magdalena Tulli za publikację Sny i kamienie
  • Andrzej Stasiuk za publikację Biały kruk

1994

  • Maciej Niemiec za tom poetycki Kwiaty akacji 
  • Tadeusz Słobodzianek za całokształt twórczości
  • Marek Wojdyło za publikację Kraina lenistwa

1993

  • Marzanna Bogumiła Kielar za publikację 
  • Artur Szlosarek za tom poetycki Wiersze napisane i tom poetycki Wiersze różne

1992

  • Krzysztof Myszkowski za publikację Pasja według św. Jana
  • Aleksandra Olędzka-Frybesowa za całokształt twórczości, specjalna jednorazowa nagroda im. Kajetana Morawskiego za szczególne zasługi w rozpowszechnianiu literatury francuskiej w Polsce

1991

  • Andrzej Bart za publikację Rien ne va plus
  • Marian Stala za publikację Chwile pewności

1990

  • Grzegorz Musiał za całokształt twórczości
  • Bronisław Wildstein za publikację Jak woda
  • Marek Zaleski za publikację Mądremu biada?
  • Wisława Szymborska za tom poetycki Ludzie na moście, specjalna nagroda jednorazowa im. Zygmunta Kallenbach za najwybitniejszą książkę ostatniego dziesięciolecia

1989

  • Włodzimierz Bolecki za całokształt twórczości
  • Jerzy Pilch za publikację Spis cudzołożnic
  • Krzysztof Rutkowski za publikację Braterstwo albo śmierć: zabijanie Mickiewicza w Kole Bożym

1988

  • Paweł Huelle za publikację Weiser Dawidek
  • Piotr Sommer za całokształt twórczości

1987

  • Nagrody nie przyznano

1986

  • Tomasz Jastrun za całokształt twórczości
  • Adam Michnik za publikację Z dziejów honoru w Polsce
  • Leszek Szaruga za całokształt twórczości

1985

  • Jerzy Jarzębski za publikację Gra w Gombrowicza

1984

  • Bronisław Maj za publikację Wspólne powietrze
  • Tadeusz Korzeniewski za publikację W Polsce

1983

  • Stefan Chwin i Stanisław Rosiek za publikację Bez autorytetu
  • o. Jan Góra za publikację Mój dom
  • Antoni Pawlak za publikację Obudzimy się nagle w pędzących pociągach
  • Jan Polkowski za publikację Oddychaj głęboko

1982

  • Nagrody nie przyznano

1981

  • Janusz Anderman za publikację Gra na zwłokę
  • Krzysztof Dybciak za publikację Gry i katastrofy
  • Anna Frajlich-Zając za publikację Tylko ziemia
  • Jan Komolka za publikację Ucieczka do nieba

1980

  • Józef Baran za całokształt twórczości
  • Jerzy Pluta za publikację Sto czyżyków
  • Janusz Węgiełek za publikację Mam ciało

1979

  • ks. Jerzy Mirewicz za publikację Trzy minuty filozofii

1978

  • Piotr Wojciechowski za całokształt twórczości

1977

  • Ewa Bieńkowska za publikację Dwie twarze losu
  • Maciej Broński (właśc. Wojciech Skalmowski) za całokształt twórczości 
  • Małgorzata Szpakowska za publikację Światopogląd Stanisława Ignacego Witkiewicza
  • Bolesław Taborski za całokształt twórczości

1976

  • Bolesław Kobrzyński za całokształt twórczości
  • Ryszard Krynicki za całokształt twórczości
  • Bogdan Madej za całokształt twórczości
  • Joanna Pollakówna za całokształt twórczości

1975

  • Wojciech Karpiński i Marcin Król za publikację Sylwetki polityczne XIX wieku
  • Julian Kornhauser i Adam Zagajewski za publikację Świat nieprzedstawiony 
  • Paweł Łysek za publikację Trylogia Śląska

1974

  • Jerzy W. Borejsza za publikację Sekretarz Adama Mickiewicza
  • Alicja Iwańska za publikację Świat przetłumaczony
  • Edward Redliński za publikację Konopielka

1973

  • Tomasz Burek za całokształt twórczości
  • ks. Janusz A. Ihnatowicz za całokształt twórczości
  • Ewa Lipska za całokształt twórczości
  • Alicja Lisiecka za całokształt twórczości

1972

  • Stanisław Barańczak za całokształt twórczości
  • ks. Bonifacy Miążek za całokształt twórczości
  • Edward Stachura za całokształt twórczości
  • Władysław Lech Terlecki za całokształt twórczości

1971

  • Bohdan Cywiński za publikację Rodowody niepokornych
  • Adam Czerniawski za całokształt twórczości
  • Jerzy Harasymowicz za całokształt twórczości
  • Zygmunt Haupt za całokształt twórczości
  • Wacław Iwaniuk za całokształt twórczości
  • Zbigniew Żakiewicz za całokształt twórczości

1970

  • Jerzy Gierałtowski za publikację Wakacje kata
  • Janina Kowalska (właśc. Hanna Świderska) za publikacje Moje uniwersytety
    i Kraj lat dziecinnych
  • Kazimierz Orłoś za publikację Ciemne drzewa

1969

  • Jan Darowski za całokształt twórczości
  • Urszula Kozioł za całokształt twórczości
  • Jerzy Kwiatkowski za całokształt twórczości
  • Mieczysław Paszkiewicz za całokształt twórczości
  • Alina Witkowska za publikację Kazimierz Brodziński

1968

  • Jan Błoński za całokształt twórczości
  • Konstanty Jeleński za całokształt twórczości
  • Marek Nowakowski za całokształt twórczości
  • Ryszard Przybylski za całokształt twórczości
  • Marek Skwarnicki za całokształt twórczości

1967

  • Jarosław Abramow
  • Tadeusz Nowak 
  • Jarosław Marek Rymkiewicz 

1966

  • Henryk Grynberg za publikację Wojna żydowska
  • Gustaw Herling-Grudziński za całokształt twórczości
  • Włodzimierz Odojewski za publikację Zmierzch świata

1965

  • Tadeusz Chabrowski za całokształt twórczości
  • Andrzej Kijowski za całokształt twórczości
  • Marian Ośniałowski za całokształt twórczości
  • Wiktor Woroszylski za całokształt twórczości

1964

  • Bogdan Czaykowski za całokształt twórczości
  • Wiesław Dymny za całokształt twórczości
  • Tadeusz Konwicki za całokształt twórczości
  • Zofia Romanowiczowa za całokształt twórczości
  • Bogdan Wojdowski za całokształt twórczości

1963

  • Zbigniew Herbert za całokształt twórczości
  • Zygmunt Kubiak za całokształt twórczości
  • Jan Winczakiewicz za całokształt twórczości

1962

  • Andrzej Brycht za całokształt twórczości
  • Andrzej Busza za całokształt twórczości
  • Sławomir Mrożek za całokształt twórczości
  • Jan Rostworowski za całokształt twórczości