Patrimonium
Patrimonium – dziedzictwo uczonych
Głównym celem projektu jest digitalizacja oraz cyfrowe udostępnienie obiektów należących do Narodowego Zasobu Bibliotecznego (NZB), pochodzących ze zbiorów Biblioteki Narodowej (BN) i Biblioteki Jagiellońskiej (BJ).
Projekt skierowany jest zarówno do użytkowników indywidualnych – czytelników, jak i instytucji.
W ramach projektu realizowane będą działania obejmujące przygotowanie metadanych, digitalizację oraz udostępnienie kopii cyfrowych w bibliotece cyfrowej Polona (polona.pl). Dzięki temu możliwy stanie się bezpieczny i swobodny dostęp do wyjątkowo cennych zasobów dla szerokiego grona użytkowników.
W wyniku realizacji projektu w Polonie zostanie udostępnionych 145 500 zdigitalizowanych obiektów, co umożliwi szeroką eksplorację dziedzictwa historycznego, kulturowego i edukacyjnego.
Projekt koncentruje się na zbiorach specjalnych BN i BJ – wybrano dzieła o szczególnym znaczeniu dla polskiej i światowej kultury, posiadające walory historyczne, literackie i naukowe. Wśród nich znajdują się m.in. rzadkie manuskrypty, starodruki, fotografie oraz dokumenty związane z historią i kulturą Polski.
Dzięki realizacji projektu znacząco zwiększy się dostępność tych zasobów, szczególnie dla:
- osób mających ograniczony dostęp do tradycyjnych bibliotek – poprzez ułatwienie dostępu do źródeł,
- badaczy i autorów prac naukowych z całego świata – co przyczyni się do intensyfikacji badań nad dziedzictwem kulturowym,
- sektora kreatywnego – co wesprze rozwój gospodarczy, zwłaszcza przemysłów kreatywnych, wykorzystujących nowe zasoby kultury.
Ograniczenia związane z udostępnianiem oryginalnych egzemplarzy oraz ich unikatowy charakter sprawiają, że digitalizacja staje się kluczowym narzędziem. Chroni ona zasoby przed zniszczeniem i kradzieżą, a jednocześnie zapewnia szeroki dostęp do ich treści dla użytkowników nieposiadających możliwości kontaktu z fizycznymi egzemplarzami. Tym samym służy także ochronie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
Projekt odpowiada na potrzeby współczesnych czytelników oraz wzbogaca ofertę kulturalną i edukacyjną.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Numer projektu: FERC.02.03-IP.01-0003/24
Okres realizacji projektu: 1 czerwca 2025 – 31 maja 2028
Kierownik projektu: Iwona Korchow
Całkowita wartość projektu: 98 980 840,62 zł
Dofinansowanie UE: 78 897 628,05 zł
Budżet państwa: 20 083 212,57 zł
Dofinansowanie: Projekt finansowany jest ze środków Programu Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021–2027, Priorytet FERC.02, Działanie FERC.02.03 „Cyfrowa dostępność i ponowne wykorzystanie informacji”, cel szczegółowy: EFRR.CP1.II – „Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych”.