Pierwsze w Polsce automatyczne skanery do książek pracują w Bibliotece Narodowej - Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Pierwsze w Polsce automatyczne skanery do książek pracują w Bibliotece Narodowej

Data publikacji:

Biblioteka Narodowa, jako pierwsza instytucja w Polsce, uruchomiła w swej pracowni digitalizacyjnej automatyczne skanery do książek. Ten najnowocześniejszy sprzęt umożliwia szybką, masową i bezpieczną digitalizację publikacji. Zakup współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) w ramach realizowanego od tego roku przez BN projektu Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA.

Automatyczne skanery

Urządzenia skanują publikacje z efektywną prędkością do 2000 skanów na godzinę, czyli około dziesięć razy wydajniej w porównaniu z ręcznymi skanerami dziełowymi. Obsługują szeroką gamę formatów - od bardzo małych (8x12 cm) do formatu albumowego do 10 cm grubości grzbietu. Skanery spełniają wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem digitalizowanych zbiorów, co pozwala na używanie urządzenia do skanowania również publikacji szczególnie chronionych. Digitalizowana książka umieszczana jest na ruchomym stole kołyskowym w kształcie litery V. Kąt rozwarcia dwóch części stołu automatycznie dostosowuje się do książki, która w momencie skanowania dociskana jest z odpowiednią, zapewniającą bezpieczeństwo woluminu siłą za pomocą dwóch szyb. Przekładanie stron odbywa się automatycznie za pomocą biotonicznego „palca" podważającego kartkę oraz mechanicznego ramienia, które wsuwa się pod kartkę i ją przerzuca.
Każdy ze skanerów wyposażony jest w dwa wysokiej klasy cyfrowe aparaty fotograficzne o bardzo wysokiej rozdzielczości matrycy 21.1 megapiksela. Skany przetwarzane są przez cztery dedykowane, wysokowydajne stacje robocze, a następnie archiwizowane na macierzy dołączonej do każdego ze skanerów.

Digitalizacja w BN

Biblioteka Narodowa prowadzi działalność digitalizacyjną od 2004 r. W 2006 r. uruchomiona została Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, prezentująca obecnie niemal 30 tys. reprodukcji cyfrowych ze zbiorów BN. W 2009 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył bibliotece pełnienie funkcji Centrum Komptencji ds. digitalizacji zbiorów bibliotecznych. Biblioteka Narodowa jest również partnerem licznych projektów digitalizacyjnych, m.in. programów EDLNet, Europeana v.1.0., TELplus, Europeana Travel, Elektroniczne Archiwum Zabytków Piśmiennictwa Polskiego oraz projektu ACADEMICA.

Projekt ACADEMICA

Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA jest nowatorskim projektem polegającym na utworzeniu cyfrowej bazy książek i czasopism naukowych oraz ich udostępnieniu, dzięki wdrożeniu systemu wypożyczeń międzybibliotecznych plików elektronicznych. W ramach projektu 170 tysięcy najważniejszych publikacji naukowych zostanie zeskanowanych i udostępnionych badaczom - za pośrednictwem sieci bibliotek naukowych i akademickich. Dzięki temu powstanie narzędzie umożliwiające szybki dostęp do literatury naukowej, przeznaczone przede wszystkim dla badaczy i studentów.
Projekt ACADEMICA powstał z inicjatywy i według pomysłu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest realizowany od 1 stycznia 2010 r. przez konsorcjum utworzone przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Uruchomienie systemu nastąpi w 2013 r.
Udostępnianie publikacji naukowych będzie się odbywało zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a same dzieła będą podlegały ograniczeniom kopiowania lub drukowania ich fragmentów. Uniemożliwione będzie kopiowanie książek znajdujących się w handlu księgarskim.
Projekt finansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.