Niepodległa logoTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Jak nie czytam...

Data publikacji:

Rodzinny piknik, flashmob, marsz z książkami, literackie kalambury albo po prostu wspólne czytanie. Tak zapowiada się III edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.


Cel jest prosty: młodzi ludzie pokazują, że wbrew powszechnej opinii czytają książki. W piątek 8 czerwca od godziny 10. rano w akcji organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” oraz blisko 2000 bibliotek dzieci i młodzież zaczną wspólnie czytać książki. Czytać można dowolną książkę, w dowolnym miejscu, po cichu lub na głos. Organizatorzy chcą, by czytanie książek kojarzyło się przyjemnością, rozrywką i zabawą, a nie wyłącznie ze szkolnym obowiązkiem.

W zeszłym roku w akcji wzięło udział 459 tysięcy osób. Czytano w parkach, w szkołach, na boiskach, w centrach handlowych, w warszawskim metrze, a nawet na Giewoncie. Organizowano rodzinne pikniki w parkach, gdzie uczniowie czytali książki razem z rodzicami, świetnie się bawiąc. Odbywały się publiczne marsze z książkami, a wręcz manifestacje czytelnictwa, z transparentami i hasłami głoszonymi przez megafony. Miłość do książek okazywano na ulicach, rynkach, ale także w gabinecie burmistrza jednego z miast.

Dużą popularnością cieszyły się czytelnicze flashmoby, spontaniczne spotkania w publicznych miejscach, gdzie do akcji dołączały przypadkowe osoby.

Formuła uczestnictwa w akcji jest dowolna, każdy pomysł jest dobry. Na stronie akcji www.czytamy.org znajdziemy mnóstwo pomysłów na zorganizowanie w swojej miejscowości akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Jest tam też mapa, na której można sprawdzić gdzie w pobliżu jest organizowane wspólne czytanie. Dla organizatorów przeznaczono też nagrody, co oczywiste  ̶  głównie książkowe.

Zapraszamy do udziału w akcji, której patronem jest m. in. Biblioteka Narodowa. Start: piątek 8 czerwca o 10:00.

Tagi: akcja