Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - Aktualności - Biblioteka Narodowa

AKTUALNOŚCI

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok

Data publikacji:

Z uznaniem przyjęto informację sekretarza Akademii Szwedzkiej o przyznaniu polskiej pisarce Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. W uzasadnieniu podkreślono, że laureatka została wyróżniona za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Wychowywała się wśród książek, jest córką polonistki i bibliotekarza. Pisać zaczęła jako nastolatka. Po studiach pracowała jako psycholożka. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku wyjechała do Londynu. Tam skończyła pierwsze opowiadanie, a po powrocie także debiutancką powieść Podróż ludzi księgi (1993). Sławę przyniosła jej trzecia książka Prawiek i inne czasy, która w 1997 roku znalazła się w finale Nike i zdobyła Nike Czytelników, Paszport „Polityki” i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Nike Czytelników dostała jeszcze czterokrotnie – za Dom dzienny, dom nocny, Grę na wielu bębenkach, Biegunów i Księgi Jakubowe. Te dwie ostatnie powieści przyniosły jej także Nike przyznawaną przez jury.

Proza Tokarczuk od lat znana jest i ceniona nie tylko w Polsce. W 2013 roku pisarka otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej. Za Księgi Jakubowe otrzymała Międzynarodową Nagrodę Literacką Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie i Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski. Ogromny sukces przyniosła jej publikacja książki Bieguni w języku angielskim w przekładzie Jennifer Croft. W 2017 roku Tokarczuk otrzymała za nią prestiżową The Man Booker International Prize. Kilka miesięcy później ta sama pozycja znalazła się w finale amerykańskiej National Book Award.

W tym roku Akademia Szwedzka wyjątkowo przyznała dwie nagrody w dziedzinie literatury. Laureatem za rok 2019 został ogłoszony austriacki pisarz Peter Handke.

W zeszłorocznej edycji Culture.pl Superbrands dla twórców i instytucji kultury, które najskuteczniej wspierają markę Polski za granicą, nagroda została przyznana Oldze Tokarczuk i Bibliotece Narodowej, wyróżnionej za prowadzenie portalu Cyfrowej Biblioteki POLONA. Podczas gali wręczania nagród polska pisarka z entuzjazmem odniosła się do swoich doświadczeń w korzystaniu z POLONY.  

„Gratuluję Bibliotece Cyfrowej POLONA, z której korzystam bardzo często, w której siedzę godzinami całymi i nie mogę wyjść. Kocham POLONĘ i cieszę się, że ta niesamowita praca została doceniona przez kapitułę i dzięki tej nagrodzie więcej osób będzie mogło się o POLONIE dowiedzieć, albo po prostu tak doceniać ją, jak ja ją doceniam”.

Od dziś wśród użytkowników Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA jest noblistka, piąta po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej polska laureatka literackiego Nobla i 15 kobieta w ogóle wyróżniona przez Akademię Szwedzką.