„Kultura” paryska dostępna online - Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

„Kultura” paryska dostępna online

Data publikacji:

Wszystkie 637 numerów paryskiej „Kultury” i 171 wydań „Zeszytów Historycznych” można już czytać online. Portal udostępniający archiwa Instytutu Literackiego „Kultura” został uroczyście otwarty w 14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia. Udostępniono także wiele innych materiałów związanych z Instytutem: listy, zdjęcia, nagrania, wycinki prasowe. Biblioteka Narodowa uczestniczy w projekcie uporządkowania, inwentaryzacji i udostępnienia zbiorów z Maisons-Laffitte od 2009 r.

W imieniu Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w uroczystej inauguracji portalu w podparyskim Maisons-Laffitte wziął udział minister Maciej Klimczak z Kancelarii Prezydenta RP. Obecni byli także przedstawiciele środowiska „Kultury”, MKiDN, ambasady polskiej w Paryżu, francuskich władz lokalnych oraz osoby uczestniczące w projekcie inwentaryzacji archiwum „Kultury”.

Instytut Literacki „Kultura” jako wydawnictwo i redakcja dwóch czasopism: „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”, publikujące corocznie blisko 20 pozycji, wytworzył i zgromadził wielkie archiwum, które daleko wykracza poza potoczne rozumienie określenia archiwum wydawnictwa. Zachowane niemal w komplecie, obejmuje ono okres 1946-2010 będąc świadectwem funkcjonowania tej niezwykłej instytucji, a także środowiska, które wokół niej działało. Prace nad uporządkowaniem i opisaniem zasobu prowadzone są od 2009 r. w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Narodową i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych na podstawie umowy zawartej ze Stowarzyszeniem Instytut Literacki Kultura i są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Prowadzi je mieszany zespół bibliotekarzy i archiwistów kierowany przez kustosz Marię Wrede z BN. Przygotowywany Inwentarz archiwum Instytutu Literackiego „Kultura” jest komputerową bazą danych i liczy obecnie ponad 57 000 opisów. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec 2015 r., kiedy to Inwentarz zostanie udostępniony za pośrednictwem otwartego właśnie portalu. Przewidywany jest także drugi etap projektu - uporządkowanie i skatalogowanie zbiorów bibliotecznych Instytutu wraz ze zbiorem cymeliów - w celu ich zabezpieczenia i właściwego udostępnienia.