Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Archiwum Joanny Ugniewskiej w Bibliotece Narodowej

Data publikacji:

Prof. Joanna Ugniewska, italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, a także eseistka, przekazała Bibliotece Narodowej część swojego archiwum. Oprócz rękopisów przekładów i dyplomów za wybitne dokonania w dziedzinie translacji podarowała listy od włoskich pisarzy: Antonia Tabucchiego, Claudio Magrisa i Pietro Citatiego.

Ugniewska ma w dorobku przekłady każdego z nich. Przetłumaczyła m.in. Sny o snach, Czas szybko się starzeje oraz …twierdzi Perreira Tabucchiego; Inne morze i Podróż bez końca Magrisa (a wraz z Anną Osmólską-Mętrak także Dunaj i Mikrokosmosy), Izrael i islam oraz Wiosnę Chosrowa. Dwadzieścia wieków cywilizacji irańskiej Citatiego. Z twórcami tymi utrzymywała ożywione kontakty. Blok korespondencji tworzą listy odręczne, pisane na komputerze, a także kopie faksów. Oprócz listów od włoskich pisarzy Ugniewska przekazała pocztówki od poetki Urszuli Kozioł, których tematem są… koty.

Tłumaczka podarowała wydruki komputerowe z licznymi odręcznymi poprawkami dwu swoich najnowszych przekładów, które ukażą się w na rynku księgarskim w tym roku. Pierwszy to Śnij piękne sny Massimo Gramelliniego (ostatecznie książka ukaże się pod tytułem Niech ci się coś pięknego przyśni), drugi: Odbicia i cienie Saula Steinberga (1914-1999) i Aldo Buzziego (1910-2009), czyli zapis rozmów słynnego amerykańskiego rysownika rumuńskiego pochodzenia z wybitnym włoskim architektem i pisarzem w jednej osobie, przeprowadzonych w latach 1974-1977 w USA.

Ponadto mamy tu dyplomy nagród, jakimi tłumaczka została wyróżniona: nagrody kwartalnika „Zeszyty Literackie” im. Pawła Hertza, nagrody ZAiKS-u oraz za przekład książki Riccarda Orizia Zaginione białe plemiona (przełożyła tę książkę razem z Mateuszem Salwą) nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2010 r.

Prof. Joanna Ugniewska wykłada literaturę włoską na Uniwersytecie Warszawskim. Pod jej redakcją w roku 2002 ukazała się Historia literatury włoskiej XX wieku. W roku 2011 opublikowała zbiór esejów Podróżować, pisać, w których omawia nie tylko twórczość Tabucchiego, Magrisa i Citatiego, ale także takich autorów, jak: Fernando Pessoa, Italo Calvino, Predrag Matvejević czy Roberto Salvadori.