Archiwum literackie Kazimierza Orłosia przekazane BN - Aktualności - Biblioteka Narodowa

AKTUALNOŚCI

Archiwum literackie Kazimierza Orłosia przekazane BN

Data publikacji:

Kazimierz Orłoś, prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy i telewizyjny oraz autor słuchowisk radiowych, przekazał w darze Bibliotece Narodowej swoje archiwum literackie. W 27 teczkach znajdują się rękopisy i maszynopisy m.in. Cudownej meliny, Trzeciego kłamstwa, Pustyni Gobi, Przechowalni czy Historii Cudownej meliny, książek wydawanych przed laty w paryskim Instytucie Literackim w ramach Biblioteki „Kultury” oraz publikowanych w krajowym drugim obiegu.

Do BN trafiły również warsztatowe wersje książek z ostatnich lat, w tym zbioru opowiadań Drewniane mosty i powieści Letnik z mierzei. Pisarz dołączył do deponowanego zbioru maszynopisy artykułów i felietonów oraz wystąpień publicznych, a także maszynopisy słuchowisk radiowych i tekstów pisanych dla teatru i filmu (m.in. dramat Piranie) oraz maszynopis niepublikowanej noweli Dobre życie, emitowanej niegdyś przez Radio Wolna Europa.

Kazimierz Orłoś (ur. 1935 r.) publikował także pod pseudonimem Maciej Jordan. Jest laureatem m.in. prestiżowej Nagrody Kościelskich. Jego matka, Seweryna z Mackiewiczów Orłosiowa, to siostra wybitnych pisarzy i publicystów Stanisława Cata- i Józefa Mackiewiczów.

Dar Kazimierza Orłosia inicjuje w Bibliotece Narodowej projekt „Kolekcji polskiej literatury współczesnej”, zakładający zgromadzenie unikatowego zbioru rękopisów wybitnych żyjących pisarzy polskich. Kolekcja będzie obejmować twórców różnych generacji i różnych nurtów literatury współczesnej, pisarzy obecnych w literaturze polskiej i trwale już w nią wpisanych. Celem, który przyświeca temu projektowi - oprócz zachowania rękopisów dla przyszłych pokoleń - jest promocja literatury i czytelnictwa – wskazanie na wyjątkowe znaczenie dorobku pisarzy współczesnych, zwrócenie uwagi na znaczenie polskiej literatury dzisiaj.