Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

AKTUALNOŚCI BN

Spotkania ISBN na Warszawskich Targach Książki

Serdecznie zapraszamy na Warszawskie Targi Książki na spotkania przygotowane przez Zespół ISBN Biblioteki Narodowej:

Wszystko co powinniście wiedzieć o zmianach w serwisie e-isbn.

18 maja godz. 11-11.50 – Sala Amsterdam

  • Dlaczego wprowadzamy zmiany w serwisie i czy wymagamy więcej?
  • Jak ułatwić sobie pracę z dystrybutorami?
  • Co się kryje pod skrótami ISNI Thema, Onix?
  • Jakość metadanych a dotarcie do odbiorców?
  • Jak nadawać kategoryzację Thema?

Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej pokażą nowości w serwisie e-isbn. Jak zawsze wysłuchają próśb i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Temu służy Thema lub Komu służy Thema

18 maja godz. 15.30-16.20 – Sala Londyn C

Amazon w Europie, cała branża brytyjska, pół krajowej bazy niemieckiej, cały eksport wydawców hiszpańskich do Ameryki Południowej − jeszcze 3-4 lata temu wydawało się to niemożliwe, żeby wydawcy w różnych krajach korzystali z jednej międzynarodowej i wielojęzycznej kategoryzacji książek.

Tymczasem okazało się, że prosta, wspólna i jednocześnie stosunkowo szczegółowa kategoryzacja została zaakceptowana. Być może w Polsce długo jeszcze będzie pokutował pogląd, że każdy wydawca i każdy sklep ma święty obowiązek stworzenia własnej typologii książek. A być może nastąpi przełom?

O tym będziemy rozmawiać z gośćmi. Gospodarzem spotkania będzie Renek Mendruń, który na zlecenie Biblioteki Narodowej od kilku lat bierze udział w spotkaniach International Thema Steering Committee.

Spotkania odbywają się na Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

W Dniu Bibliotekarza i Bibliotek składamy wszystkim Koleżankom i Kolegom serdeczne życzenia sukcesów i zadowolenia w pracy oraz w życiu prywatnym.

Tegoroczny Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy z satysfakcją szczególną: ranga polskiego bibliotekarstwa doceniona została na forum międzynarodowym – przyznaniem Polsce prawa do organizacji światowego kongresu Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA 2017, który odbędzie się w sierpniu we Wrocławiu. To wspólne przedsięwzięcie Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i władz miasta Wrocławia umożliwi nam zaprezentowanie krajowych osiągnięć, oraz bezpośrednie zapoznanie się z najnowszymi trendami światowymi i najciekawszymi postaciami naszej branży. To sukces całego polskiego bibliotekarstwa i szansa na jego jeszcze lepszy rozwój!

Pałac Rzeczypospolitej powrócił do dawnej świetności. Konferencja na zakończenie renowacji

4 zdjęcia Pałac Rzeczypospolitej powrócił wreszcie do dawnej świetności. Przeprowadzona zaraz po wojnie pospieszna odbudowa ze zniszczeń, jakim uległ podczas Powstania Warszawskiego, nie w pełni odpowiadała zarówno standardom konserwatorskim jak i użytkowym. Dopiero rozpoczęta w roku 2014 konserwacja i rewitalizacja, możliwa dzięki prawie 14 mln zł dofinansowania z Funduszy Norweskich i EOG, pozwoliła na przywrócenie majestatu gmachu, uznawanego za najpiękniejszy pałac na północ od Alp, a także na dostosowanie go do nowych potrzeb – także dla osób niepełnosprawnych. W poniedziałek 24 kwietnia odbyła się konferencja kończąca realizację projektu. Wzięli w niej udział m.in. Ingrid Norstein, radca Ambasady Królestwa Norwegii; Karolina Tylus-Sowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej więcej o Pałac Rzeczypospolitej powrócił do dawnej świetności. Konferencja na zakończenie renowacji