Audiobooki, komiksy, nowości literatury dziecięcej - nowe szkolenia dla bibliotekarzy - Aktualności - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI

Audiobooki, komiksy, nowości literatury dziecięcej - nowe szkolenia dla bibliotekarzy

Data publikacji:

Biblioteka Narodowa zaprasza na nowe szkolenia skierowane do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek, którzy chcą szerzej spojrzeć na problemy wynikające z intensywnego rozwoju nowych form czytelnictwa i sprostać oczekiwaniom współczesnego użytkownika. Proponowane szkolenia poświęcone są audiobookom; książkom, w których ważną rolę odgrywa grafika i ilustracja oraz komiksom, a także najświeższym nowościom wydawniczym dla dzieci i młodzieży. Wkrótce zaprezentujemy również szkolenie dotyczące osób z niepełnosprawnościami.

  • „Nie bójcie się audiobooków! Książka w nowej postaci na bibliotecznych półkach" - Audiobooki, choć cieszą się coraz większą popularnością wśród szerokiego grona odbiorców, nadal są stosunkowo rzadkimi gośćmi na bibliotecznych półkach. Dlaczego? Być może wprowadzenie ich do księgozbiorów stanie się kolejnym sposobem na uczynienie biblioteki bardziej interesującą dla czytelników, bliższą ich życiu i zainteresowaniom? Tego nie wiemy, ale warto przynajmniej postawić to pytanie i sprawdzić, czy zakup audiobooków uatrakcyjni ofertę dla czytelnika i sprawi, że biblioteka będzie kojarzona z nowoczesnością.
  • „Piórem i pędzlem, czyli o nowych zjawiskach we współczesnej literaturze ilustrowanej – rzecz o grafice w książkach dla najmłodszych oraz o komiksach… nie tylko dla dzieci” - Celem tego szkolenia jest zaprezentowanie bibliotekarzom ciekawych zjawisk charakterystycznych dla książek, w których niezwykle ważnym elementem jest ilustracja. Szkolenie to pozwoli bliżej poznać medium komunikacyjne i artystyczne, jakim jest komiks, zapoznać się z rynkiem wydawniczym oraz z odbiorcą komiksów, jak również dowiedzieć się o miejscu i roli komiksu we współczesnej bibliotece.
  • Jeśli nie Hogwart, to co? Krajobraz literacki po Harrym Potterze a dobór nowości do bibliotecznych księgozbiorów dla dzieci i młodzieży” - Celem szkolenia jest przekazanie bibliotekarzom wiedzy pomocnej przy dokonywaniu zakupu nowości do księgozbiorów dla dzieci i młodzieży, a także stworzenie przewodnika ułatwiającego orientację we współczesnej twórczości dla młodych czytelników (ze szczególnym uwzględnieniem tych obszarów, w których występuje najwięcej nowych zjawisk).

Wkrótce w naszej ofercie pojawi się szkolenie „Osoby niepełnosprawne w instytucjach kultury. Predyspozycje, funkcjonowanie, relacje”, które dostarczy informacji, jak w pełni włączać osoby niepełnosprawne w środowisku instytucjonalnym.

Terminy szkoleń ustalane będą w miarę napływania zgłoszeń