Program - Biblioteka Narodowa

Imieniny Jana Kochanowskiego

Imieniny Jana Kochanowskiego

Program Imienin Jana Kochanowskiego 2020

Sobota 29 sierpnia

 

SCENA ZIELONA

 

11:30–12:30

Harpagany, ordynusy i andrusy
O warszawskiej gwarze i współczesnym języku stolicy rozmawiają dr Agata Hącia i Jan Emil Młynarski

Prowadzi Bartek Chaciński

 

12:45–13:45

Tyrmand, czyli kto?

O różnych obliczach Leopolda Tyrmanda opowiada Marcel Woźniak, biograf pisarza 

Prowadzi Małgorzata Szymankiewicz (Program 2 Polskiego Radia)

 

14:00–15:00

Literacki przewodnik po warszawskiej gastronomii

O tym, gdzie bywano i co jadano w powojennej Warszawie rozmawiają Wojciech Chmielewski, Bogusław Deptuła i Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka)

Prowadzi Łukasz Modelski

 

15:15–16:15

Zbrodnia na Imieninach

O specyfice polskiej prozy kryminalnej rozmawiają Wojciech Chmielarz, Joanna Jodełka, Robert Małecki

Prowadzi Małgorzata Nieciecka-Mac

 

16:30–17:30

Syn o ojcu

O wspomnieniach związanych z ojcem mówi syn Leopolda Tyrmanda, Matthew Tyrmand

 

17:45–19:30

Bardzo warszawski mecz poetycki

Uczestniczą: Stanisława Celińska, Anna Cieślak, Grzegorz Damięcki, Wiesław Komasa, Michał Kempa, Barbara Kurdej Szatan, Piotr Machalica, Margaret, Beata Ścibakówna, Daria Widawska

 

19:30–21:00

Pieśń świętojańska o Sobótce 

Muzyka i wykonanie: Kuba Więcek Trio ft. Paulina Przybysz

 

21:00

Retro De Luxe. Imieninowy koncert pod gwiazdami  

Gra Maja Kleszcz z zespołem w składzie: Wojciech Krzak, Jacek Kita, Hubert Zemler, Maurycy Idzikowski, Wojciech Traczyk

 

SCENA NIEBIESKA

 

11:30–12:30

Teatr Lalka przedstawia: Tymoteusz Rymcimci (plenerowy pokaz przedpremierowy)

Tekst: Jan Wilkowski
Reżyseria: Jarosław Antoniuk

Scenografia i lalki: Eva Farkašová

Muzyka: Bogdan Szczepański

W obsadzie: Bartosz Budny, Aneta Jucejko-Pałęcka, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Wojciech Słupiński


12:45–13:45

W dobrym stylu

O bikiniarzach, Modzie Polskiej i garderobach pisarzy rozmawiają Aleksandra Boćkowska, Janusz Noniewicz i Sylwia Stano

Prowadzi Piotr Zachara

 

13:45–14:45

Merynos i spółka

O ulubionych szwarccharakterach (nie tylko literackich) rozmawiają Łukasz Orbitowski i Mirosław Zbrojewicz 

Prowadzi Grzegorz Markowski

 

15:00–16:00

Klancyk ft. Leopold Tyrmand

Śladami Złego. Improwizowany spektakl teatralny

 

16:15–17:45

Slam poetycki

Rejestracja uczestników: slam@worekkosci.pl

 

SCENA ŻÓŁTA

 

11:30–12:30

Spotkanie z Piotrem Wojciechowskim, laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Warszawski Twórca

Prowadzi Janusz Drzewucki 

 

12:30–13:30

Nowy Klub Czytelniczy

Zły quiz literacki (z nagrodami)

 

13:30–14:30

Klub z Kawą nad Książką

Spotkanie z Mariuszem Urbankiem, autorem książki Zły Tyrmand

Prowadzi Tomasz Pawlik

 

14:30–15:30

Spotkanie z Martą Kwaśnicką, laureatką Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Prowadzi Paweł Siwek (Program 2 Polskiego Radia)

 

15:30–16:30

U brzegów polskiego jazzu

O barwnych początkach polskiego ruchu jazzowego i wspomnieniach związanych z Leopoldem Tyrmandem rozmawiają Paweł Brodowski i Wojciech Karolak

 

16:30–17:30

Słowo o muzyce

O związkach literatury z jazzem (i jazzu z literaturą) dyskutują Mariusz Czubaj i prof. Dariusz Pachocki

Prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska

 

DODATKOWO:

 

18:00

Kochanowski – Pieśni

Transmisja online koncertu Kuby Stankiewicza
Jacek Kotlarski – śpiew, Kuba Stankiewicz – fortepian, Maciej Sikała – saksofon tenorowy i sopranowy, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja

Organizator koncertu: Narodowe Centrum Kultury

 

PONADTO W PROGRAMIE:

 

• kiermasz książek

• warsztaty

• imieninowa scena jazzowa

Gra zespół Five O'Clock Orchestra w składzie: Tadeusz Orgielewski, Leszek Nowotarski, Jakub Moroń, Marian Cichoń, Piotr Górka, Andrzej Wardęga