Rosyjskie biblioteki ludowe w guberni siedleckiej w świetle korespondencji urzędowej i raportów nauczycielskich - Aktualności - Biblioteka Narodowa

AKTUALNOŚCI

Rosyjskie biblioteki ludowe w guberni siedleckiej w świetle korespondencji urzędowej i raportów nauczycielskich

Data publikacji:
Powiększ obraz:

Zapraszamy na Otwarte seminarium Biblioteki Narodowej. We wtorek, 2 marca 2021 roku, o godz. 14.00 dr Maria M. Przeciszewska z Instytutu Książki i Czytelnictwa BN wygłosi referat Między perswazją a kontrolą. Rosyjskie biblioteki ludowe w guberni siedleckiej w świetle korespondencji urzędowej i raportów nauczycielskich (1887–1903).

Biblioteki publiczne, przeznaczone dla nominalnie prawosławnych mieszkańców guberni siedleckiej, powstały u schyłku XIX wieku z osobistej inicjatywy kuratora Warszawskiego Okręgu Naukowego, Aleksandra Apuchtina. Choć zmagały się z wieloma problemami, należy je traktować jako zalążek nowoczesnych instytucji, które poprzez akcje czytelnicze i nietuzinkowe wykorzystanie środków wizualnych postawiły sobie za cel propagowanie nacjonalizmu rosyjskiego na wschodnich krańcach Królestwa Polskiego.

Bardzo prosimy o zgłoszenie chęci udziału w seminarium pod adresem: seminariabn@bn.org.pl. W odpowiedzi odeślemy link do spotkania, które odbędzie się na platformie MS Teams.

Otwarte seminaria Biblioteki Narodowej to cykl spotkań, których celem jest prezentacja referatów i wyników badań prowadzonych przez jej pracowników, jak i innych specjalistów zajmujących się bibliotekami i książką.

Harmonogram
Regulamin
Klauzula informacyjna

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przedstawić swoje badania dotyczące tematów związanych z bibliotekami i książką, do zgłaszania projektów referatów. Propozycje prosimy przesyłać na adres: seminariabn@bn.org.pl.

Tagi: wydarzenia