Księgozbiór podlaskich parafii rzymskokatolickich w XVIII wieku - Aktualności - Biblioteka Narodowa

EN

Księgozbiór podlaskich parafii rzymskokatolickich w XVIII wieku

Zapraszamy na Otwarte seminarium Biblioteki Narodowej. We wtorek, 30 marca 2021 roku, o godz. 14.00 dr Emil Kalinowski z Zakładu Katalogowania Dziedzinowego BN wygłosi referat Księgozbiór podlaskich parafii rzymskokatolickich w XVIII wieku.

Biblioteka parafialna w Kuleszach-Rokitnicy na Podlasiu w diecezji łuckiej zaliczała się do księgozbiorów dużych, co nie zdarzało się często. Przegląd dzieł zebranych w Kuleszach pokazał, że dotyczyły one nie tylko sfery najbliższej pracy duszpasterskiej, ale też innych dziedzin, co wskazywało na większe ambicje intelektualne tych, którzy owe książki tu sprowadzili i z nich korzystali. Spośród książek zgromadzonych przez kolejnych kuleskich plebanów co najmniej kilkanaście rzadko występowało w księgozbiorach parafialnych i przedstawiało dużą wartość gatunkową. Tym większą stratą dla dziedzictwa kulturowego zachodniego Podlasia był pożar plebanii w 1802 roku, który strawił tę niezwykłą kolekcję.  

Bardzo prosimy o zgłoszenie chęci udziału w seminarium pod adresem: seminariabn@bn.org.pl. W odpowiedzi odeślemy link do spotkania, które odbędzie się na platformie MS Teams.

Otwarte seminaria Biblioteki Narodowej to cykl spotkań, których celem jest prezentacja referatów i wyników badań prowadzonych przez jej pracowników, jak i innych specjalistów zajmujących się bibliotekami i książką.

Harmonogram
Regulamin
Klauzula informacyjna

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przedstawić swoje badania dotyczące tematów związanych z bibliotekami i książką, do zgłaszania projektów referatów. Propozycje prosimy przesyłać na adres: seminariabn@bn.org.pl.

UDOSTĘPNIJ:
TAGI: Wydarzenia

Aktualności