Aktualności - Biblioteka Narodowa

AKTUALNOŚCI

Zmarł prof. Andrzej Walicki (1930-2020)

WSPOMNIENIE

Z najgłębszym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Walickiego, historyka idei, wybitnego znawcy dziejów myśli i filozofii rosyjskiej, współtwórcy „warszawskiej szkoły historii idei”, profesora w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, wieloletniego wykładowcy Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberrze i Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych więcej o Zmarł prof. Andrzej Walicki (1930-2020)

Komunikat Biblioteki Narodowej i Fundacji Zeszytów Literackich

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy, Sympatycy, Przyjaciele „Zeszytów Literackich”

Z żalem zawiadamiamy, że działalność Fundacji Zeszytów Literackich, wieloletniego wydawcy kwartalnika „Zeszyty Literackie”, dobiega końca. Wszystkie zeszyty (144 numery, a także 11 zeszytów specjalnych), które w latach 1982-2018 ukazały się drukiem, najpierw w Paryżu, a następnie w Warszawie, zostały zdigitalizowane przez Bibliotekę Narodową i udostępnione w czytelniach bibliotecznej sieci academica.edu.pl.

Obecnie, mimo starań podjętych przez twórców kwartalnika, nie ma możliwości umieszczenia cyfrowej wersji „Zeszytów Literackich”, tak, aby były one ogólnodostępne z poszanowaniem litery prawa. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do czytelni, które przystąpiły do programu Academica – jest ich w Polsce ponad tysiąc.

Jednocześnie informujemy, że pełny zbiór drukowanych numerów kwartalnika oraz wszystkie książki ogłoszone przez wydawnictwo Zeszytów Literackich znajdują się na półkach Biblioteki Narodowej. Pragniemy zapewnić, że naszym wspólnym celem jest, aby cały dorobek wydawniczy Zeszytów Literackich był dostępny dla czytelników w sposób nieograniczony.

Dyrektor
Biblioteki Narodowej
dr Tomasz Makowski
Redaktor Naczelna
„Zeszytów Literackich”
Barbara Toruńczyk

Poradnik UKD dostępny on-line

UKD

Biblioteka Narodowa opublikowała zaktualizowany Poradnik UKD. Publikacja została przygotowana na podstawie tablic Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna: wydanie skrócone dla bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych. Publikacja Konsorcjum UKD nr 102 autoryzowana przez Konsorcjum UKD na podstawie licencji PL2019/01 (tablice skrócone UKD nr 102/2019) więcej o Poradnik UKD dostępny on-line

Rekomendacje BN dla bibliotek w powiatach objętych specjalnymi obostrzeniami podczas epidemii

KOMUNIKAT

W związku z wprowadzeniem od soboty 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach stosowanie się do ogólnych rekomendacji oraz wprowadzenie nowych zasad w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników więcej o Rekomendacje BN dla bibliotek w powiatach objętych specjalnymi obostrzeniami podczas epidemii