Niepodległa logoTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Zmarł prof. Jan Stęszewski

Data publikacji:

Profesor Jan Stęszewski, muzykolog i etnomuzykolog, członek rady programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zmarł 21 września w Warszawie w wieku 87 lat.

Urodził się w Koźminie Wielkopolskim 20 kwietnia 1929 roku. Studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu u prof. Adolfa Chybińskiego i prof. Eugeniusza Frankowskiego. Był także uczniem prof. Józefa Michała Chomińskiego. Na uniwersytecie w Poznaniu doktoryzował się i habilitował. W latach 1975-2000 kierował katedrą muzykologii UAM. Ponadto wykładał na uniwersytetach: Jagiellońskim, Warszawskim i Lubelskim, a także w Berlinie, Getyndze i Gironie. Związany był też z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Członek komitetów redakcyjnych dzieł wszystkich Henryka Wieniawskiego oraz Oskara Kolberga. Działał w Związku Kompozytorów Polskich, w Międzynarodowym Towarzystwie Muzykologicznym i Międzynarodowej Radzie Muzycznej, w latach 1979-1999 był przewodniczącym Polskiej Rady Muzycznej przy UNESCO. Autor wielu haseł zamieszczonych w Encyklopedii Muzycznej PWM, także w The New Grove’s Dictionary of Music and Musicians oraz w Die Musik in Geschichte und Gegenwart.

W swojej pracy naukowej zajmował się historią muzyki od XVII do XX wieku, zagadnieniem ludowości w muzyce Fryderyka Chopina, kategorią narodowości oraz narodowej tożsamości w muzyce klasycznej. Członek rady programowej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a także członek rady naukowej Centrum Kultury Ludowej. W ostatnich latach wykładał w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. W roku 2010 odznaczony został – za zasługi dla polskiej kultury ludowej – Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Wraz z żoną Barbarą Stęszewską oraz Zofią Mycielską-Golik profesor Jan Stęszewski podarował Bibliotece Narodowej archiwum kompozytora, krytyka muzycznego i publicysty Zygmunta Mycielskiego (1907-1987).

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w czwartek 29 września o godz. 13.30, następnie urna z prochami zmarłego zostanie pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.